Ministrstvo za zunanje zadeve slovenskim državljanom svetuje, naj zaradi še vedno prisotne možnosti okužbe s covidom-19 pri načrtovanju poti v tujino spremljajo širjenje virusa in njegovo prisotnost na območju načrtovane poti, preverijo pogoje vstopa v ciljno državo ter upoštevajo odločitve lokalnih oblasti.
Na ministrstvu za zunanje zadeve priporočajo, da si potniki še pred odhodom na pametne naprave naložijo brezplačno aplikacijo Visit Greece, v okviru katere je dostopen tudi za prehod meje obvezen PLF-obrazec. Potniki morajo obrazec izpolniti najkasneje 24 ur pred prihodom v državo in navesti natančne podatke o svojem odhodnem kraju in trajanju predhodnih bivanj v drugih državah ter naslov med bivanjem v Grčiji. Vsaka družina predloži le en PLF-obrazec.
Naključno testiranje na meji v Grčiji
Za vstop v Grčijo morate imeti potrdilo laboratorija o negativnem PCR-testu, ki je bil opravljen največ 72 ur pred prihodom. Zadošča tudi potrdilo laboratorija o negativnem izvidu hitrega antigenskega testa v zadnjih 48 urah pred prihodom na grško mejo.
Za vse, ki so polno cepljeni in je od zadnjega cepljenja minilo 14 dni, pa zadošča potrdilo o cepljenju. Priznana so cepiva znamk Pfizer-BioNTech, Moderna, Astra Zeneca/Oxford, Novavax, Johnson & Johnson/Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.
»Potrdilo o negativnem izvidu testa PCR na covid-19 ni potrebno, če je imel potnik pozitiven izvid v zadnjih dveh do devetih mesecih. To se lahko dokazuje s pozitivnim izvidom molekularnega testa PCR ali antigenskega testa, ki ga opravi pooblaščeni laboratorij, ali z zdravniškim izvidom, ki potrjuje, da je bil imetnik ob testiranju na virusno okužbo s SARS-CoV-2 pozitiven,« je zapisano na spletni strani slovenskega ministrstva za zunanje zadeve.
Ne glede na zgoraj navedena potrdila, pa so lahko vsi potniki ob vstopu v Grčijo vzorčno testirani. Če bi testiranje zavrnili, vam lahko zavrnejo vstop v državo. Ob morebitnem pozitivnem izvidu testa boste začasno nameščeni v brezplačen hotel za izolacijo. To ne velja le za pozitiven primer, odkrit ob vzorčnem testiranju na kopenskih mejah, saj v tem primeru vstop v državo ni dovoljen.
Vrnitev iz Grčije
Če boste dopust preživljali na covid zelenih območjih Grčije, med katera spadajo administrativne enote Voreio Aigaio, Anatoliki Makedonia, Thraki, Ipeiros in Peloponnisos, se boste lahko v domovino vrnili brez napotitve v karanteno na domu. Ob vstopu pa morate predložiti dokazilo, da ste najmanj pet dni prej neprekinjeno prebivali na območju, ki je na zelenem seznamu. »Če ne predložite ustreznih dokazil, velja, da prihajate z območja na temnordečem seznamu,« je zapisano na spletni strani zunanjega ministrstva.
Oseba, ki prihaja z območja na oranžnem seznamu, lahko vstopi v Slovenijo brez napotitve v karanteno na domu, če predloži negativen izvid testa PCR ali testa HAG, potrdilo o prebolelosti, potrdilo o cepljenju ali potrdilo o cepljenju za prebolevnike. Med oranžna območja spadajo grške administrativne enote Attiki, Notio Aigaio, Kriti, Kentriki Makedonia, Dytiki Makedonia, Thessalia, Ionia Nisia, Dytiki Ellada in Sterea Ellada.
V Španiji meja 37,5 stopinje Celzija
Priljubljena destinacija znotraj Evropske unije je med slovenskimi turisti tudi Španija, pod katero spadajo tudi Kanarski otoki. Vsi turisti morajo še pred vstopom v državo izpolniti obrazec za zdravstveni nadzor (Formulario de Control Sanitario) na spletni strani Spain Travel Health.
Za vstop v državo potrebujete potrdilo o cepljenju, pri čemer je od prejema drugega odmerka preteklo najmanj 14 dni, ali potrdilo o prebolelosti, ki ga pristojni organ ali zdravstvena služba izda najmanj 11 dni po pozitivnem testu na covid. »Potrdilo ima omejen rok uporabe, in sicer 180 dni od datuma odvzema vzorca,« je zapisano na spletni strani slovenskega veleposlaništva v Madridu.
V Španijo lahko vstopite tudi na podlagi negativnega testa (RT-PCR/RT-LAMP/TMA) ali hitrega antigenskega testa, ki ga je odobrila Evropska komisija in ni starejši od 48 ur. »Dokument mora vključevati ime in priimek, datum odvzema brisa, vrsto opravljenega testa in podatke države izdajateljice,« še pojasnjuje veleposlaništvo.
Ob tem so vsi potniki, ki v Španijo vstopijo prek letališč in pristanišč, še zdravstveno pregledani, kar vključuje meritev temperature (meja je 37,5 stopinje), pregled dokumentacije ter vizualni pregled.
Deli Španije v rdečem
Španija je po slovenskem covid zemljevidu trobarvna. Za zelena (administrativne enote Galicija, Comunitat Valenciana in Balearski otoki) in oranžna območja (administrativne enote Principado de Asturias, Kantabrija, País Vasco, Comunidad Foral de Navarra, Comunidad de Madrid, Castilla y León, Extremadura, Katalonija, Región de Murcia, Ciudad de Ceuta, Ciudad de Melilla in Kanarski otoki) veljajo enaki pogoji kot v primeru Grčije. Administrativne enote Andaluzija, Aragonija, La Rioja in Castilla-La Mancha pa so rdeče obarvane.
»Oseba, ki prihaja z območja na rdečem seznamu, mora ob vstopu v Slovenijo predložiti test PCR (ni možnosti predložitve testa HAG). Po vstopu v Slovenijo se napoti v karanteno na domu za deset dni,« je zapisano na spletni strani ministrstva za notranje zadeve. To ne bo veljalo le v primeru, če boste predložili potrdilo o cepljenju, o prebolelosti ali o cepljenju za prebolevnike.