Zamudovi so po letih opozarjanj in prošenj za izboljšanje situacije na občino vložili odškodninski zahtevek zaradi manjše vrednosti nepremičnine. »Letos je bilo najslabše doslej. Vsak, ki se je vozil tod mimo, je imel zadnje tri mesece priložnost zavohati, v kakšnem smradu dejansko živimo. Minule dni so spet izvajali nekakšna dela na čistilni napravi. Bomo videli, ali bo kaj boljše. Še vedno na iztoku v potoku pogosto opažamo belo sluz, usedline in peno, na površju čistilnih filtrov se občasno kar na površje prečrpavajo fekalije, ki se ob močnem dežju prek brežin prelivajo neposredno v okolico, in to na vodovarstvenem območju. Kanalizacijski sistem je zlasti ob neurjih mnogokrat zalit do vrha jaškov s fekalijami, v preteklosti je celo prišlo do izlitja fekalij iz kanalizacijskega sistema v kletne prostore naše stanovanjske hiše,« pravi Boštjan Zamuda, ob tem pa poudari, da je na čistilno napravo priključena šele približno polovica prebivalcev od predvidenih tisoč. Vaščani z Zamudo na čelu že leta občinsko vodstvo opozarjajo na problematiko omenjene čistilne naprave ter si želijo rešitve, s podpisi so zahtevali tudi obravnavo na občinskem svetu, toda na občini očitno ni pravega posluha za njihove težave.
Ugotovitve študije: čistilna naprava nepravilno projektirana, premajhna, preblizu hiši ...
Zamudovim je naposled prekipelo. Da bi vendarle začeli problematiko resneje obravnavati, so na občino vložili odškodninski zahtevek zaradi znižane vrednosti njihove hiše, ki je v neposredni bližini čistilne naprave, od katere jih praktično loči le cesta. Cenitev sodnega cenilca je pokazala, da je cena nepremičnin tik ob čistilni napravi padla za četrtino. Toda, kot je poudaril Zamuda, jim pri tem nikakor ne gre za izplačilo škode, temveč za to, da se začne problematika te neprimerne čistilne naprave vendarle reševati. Ob tem se sklicuje še na študijo sodnega izvedenca in cenilca za kemijo in ekologijo Darka Dreva, ki jo je prav tako predložil občini. Po njegovem mnenju čistilna naprava sploh ni bila ustrezno projektirana, niti zgrajena v skladu z gradbenim dovoljenjem, ki pa je prav tako pomanjkljivo, saj ne zagotavlja ustrezne varnosti pred onesnaževanjem podtalnice. Za čiščenje odpadnih voda iz naselij, ki so priključena na omenjeno čistilno napravo, bi po njegovem potrebovali čistilno napravo večje kapacitete (od 1500 do 2000 PE).
Rešitev v postavitvi nove čistilne naprave na drugi lokaciji
Kot nadomestna rešitev bi bila po njegovem najprimernejša postavitev nove ustrezne čistilne naprave na drugi lokaciji, saj bi bili stroški sanacije zdajšnje verjetno še večji. Prestavitev čistilne naprave izpred hišnih pragov pa zahteva tudi Zamuda: »Lani smo se poskušali pogovarjati o rešitvah na obstoječi napravi. Po tem, kar je povedal strokovnjak, zdaj ni več govora o tem! Občina bo morala zgraditi še eno čistilno napravo, če bo želela nanjo priključiti tisoč prebivalcev. Po ocenah strokovnjakov bi bilo treba narediti na obstoječi lokaciji nekakšno zajetje z jaškom in prečrpavanjem, kar bi stalo okoli 17.000 evrov, nato pa postaviti novo čistilno napravo na drugi lokaciji za 300.000 do 500.000 evrov.«