V rudniku Velenje mrtvega našli drugega pogrešanega rudarja

Reševalci so se v jami velenjskega premogovnika prebili do še enega rudarja, ki žal ni preživel
Prikaži več
Slovenija

Začeli so s cepljenji proti klopnemu meningoencefalitisu

A.S./STA
10. 5. 2020, 20.56
Posodobljeno: 10. 5. 2020, 20.57
Deli članek:

V okviru postopnega sproščanja nenujnih zdravstvenih storitev so v ambulantah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in pri izbranih zdravnikih začeli tudi s cepljenji proti klopnemu meningoencefalitisu, ki so bila doslej onemogočena zaradi omejitvenih ukrepov ob epidemiji novega koronavirusa, so za STA sporočili z inštituta.

Dreamstime
Slovenija se po pogostosti klopnega meningoencefalitisa uvršča v sam vrh evropskih držav.

Za zagotavljanje najvišje stopnje varnosti in zaščite pred širjenjem okužb z novim koronavirusom je potek dela v ambulantah NIJZ organiziran nekoliko drugače kot doslej. Za cepljenje se je potrebno predhodno naročiti po telefonu ali elektronski pošti, saj je vstop v čakalnico zaradi individualne obravnave omogočen le naročenim in v dogovorjenem terminu, so zapisali. Osebno naročanje v ambulanti ni mogoče.

Na cepljenje lahko pridejo le zdrave osebe, ki v zadnjih 14 dneh niso imele respiratorne okužbe (povišana temperatura, kašelj, bolečine v grlu, žrelu, znaki prehlada, bolečine v mišicah), prav tako pa okužbe niso imele osebe, s katerimi živijo v istem gospodinjstvu. Obvezna je uporaba kirurške maske ter razkuževanje rok ob vstopu v prostore območne enote inštituta, so navedli.

Cepljenje je po navedbah stroke najbolj učinkovit ukrep za zaščito pred klopnim meningoencefalitisom, zato ga strokovnjaki priporočajo vsem osebam od enega leta starosti naprej, ki se gibljejo ali živijo na območjih, kjer je klopni meningoencefalitis endemičen. Cepljenje je pri nas obvezno le za tiste, ki so okužbi izpostavljeni pri delu, kot so gozdni delavci, lovci in drugi.

Za ostale je priporočljivo, da se cepljenje s prvima dvema odmerkoma opravi v zimskih mesecih z enomesečnim razmikom še pred aktivnostjo klopov. Drugi odmerek osnovnega cepljenja sledi prvemu po enem mesecu, tretji odmerek pa čez 5 do 12 mesecev. Prvi poživitveni odmerek je potreben čez tri leta, kasneje pa na pet let, da se ohrani ustrezen nivo zaščite. Po 50. oziroma 60. letu so priporočljivi poživitveni odmerki na tri leta.

Cepljenje se odsvetuje osebam, ki so preobčutljive na sestavine cepiva ali ki so imele resen neželeni učinek po predhodnem odmerku istega cepiva. Prav tako se cepljenje začasno odloži, če oseba preboleva zmerno ali hudo akutno bolezen, medtem ko blaga bolezen, na primer prehlad, ni ovira za cepljenje, navajajo na inštitutu.

Cepljenje se lahko opravi na območnih enotah inštituta ter pri izbranih zdravnikih in je samoplačniško, razen za otroke in odrasle, ki bodo v tekočem letu dopolnili tri leta oz. 49 let. Cena enega odmerka cepiva v ambulantah NIJZ je 28 evrov, cena osnovnega cepljenja s tremi odmerki pa 84 evrov.

Slovenija sodi med endemska območja in se glede na pogostost klopnega meningoencefalitisa uvršča v sam vrh evropskih držav. Medtem ko so z borelijami okuženi klopi razširjeni po vsej Sloveniji, pa je klopov, okuženih s povzročiteljem klopnega meningoencefalitisa, največ na Gorenjskem, Koroškem in v ljubljanski regiji.