Polovica skromne plače ni dovolj za preživetje

Nova priporočila: 20 kvadratnih metrov površine na posamezno stranko

G.G.
17. 3. 2020, 18.16
Posodobljeno: 17. 3. 2020, 21.34
Deli članek:

V Sindikatu delavcev trgovine Slovenije (SZDS) so prejeli številna pisma in klice članov, ki poročajo o pritiskih delodajalcev in neprimerni zaščiti, ki jim jo zagotavljajo delodajalci. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je medtem pripravil priporočila za trgovine in poslovne prostore.

Profimedia
Prodajalke v trgovinah (fotografija je iz Francije) trenutno potrebujejo kakovostno zaščito.

"Zaposleni prihajajo na delovna mesta v strahu tako pred izgubo službe kot tudi pred nevarnostjo novega koronavirusa, in to za enako minimalno plačilo kot v času pred izbruhom koronavirusa," so sporočili iz SZDS.

V sindikatu sicer podpirajo, da gre zaščitna oprema predvsem za zaposlene v zdravstvu, ne strinjajo pa se s pojasnilom premierja Janeza Janše, ki pravi, da so vprašanja o zaščiti zaposlenih v trgovini v tem trenutku prepozna. "Prav tako ni utemeljeno, da z odloki ne bi uspeli rešiti vsaj nekaterih drugih izzivov, s katerimi se te dni spopadajo zaposleni v trgovinah, kot so vzpostavitev varovalnega sistema pred vstopi v trgovine, sistem zagotavljanja varnostne razdalje med kupci in uradna omejitev odpiralnega časa trgovin," ocenjujejo na SZDS. Zahtevajo tudi uredbo glede predpisane zaščitne opreme, ki jo morajo delodajalci zagotoviti zaposlenim v trgovinski dejavnosti.

Niso pa le kritični. "Toplo pozdravljajo" napovedan ukrep ministrstva za zdravje glede izvzema iz delovnih procesov tistih, ki so najbolj izpostavljeni, npr. kroničnih bolnikov.

Polovična skromne plače ni dovolj za preživetje

Vlada še pozivajo, naj čim prej sprejme Zakon o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače (ZIUPNP), "saj delavke in delavci nočejo ostajati doma zaradi izrednih razmer z nadomestilom v višini polovice plače. To namreč ne omogoča preživetja niti pokritja stanovanjskih in potrošniških kreditov. Predlagamo tudi, da se za mesece trajanja interventnih ukrepov vzpostavi moratorij na plačevanje kreditov."

V sindikatu so zaznali tudi kršitev drogerij. Po njihovem branju prvega odstavka 2. člena Odloka o začasni prepovedi prodaje blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji "drogerije niso določena kot izjema", zato "v tem času ne smejo neposredno ponujati blaga potrošnikom, lahko pa ponujajo prodajo na daljavo." Kljub prepovedi nekateri še naprej obratujejo. "Takšno ravnanje smo zaznali v uradni komunikaciji Tuš Drogerij in prodajaln dm, medtem ko predvidevamo, da drogerije Müller normalno nadaljujejo z obratovanjem po ustaljeni praksi, saj dne 17. 3. 2020 do 17. ure obvestil o zaprtju ali spremenjenem delovnem času na spletni strani še nismo zaznali," so sporočili iz SZDS.

20 kvadratnih metrov površine na posamezno stranko

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je sicer danes pripravil priporočila za trgovine in poslovne prostore, da se zameji širjenja novega koronavirusa, poroča STA. 

"Glede na strokovna izhodišča priporočamo, da posamezen poslovni prostor zagotavlja 20 kvadratnih površine na posamezno stranko, v kolikor je v poslovnem prostoru naenkrat prisotnih več strank. Priporočena površina ne vključuje pomožnih prostorov, kot so skladišča, sanitarije, garderobe," so zapisali na inštitutu. Ob tem so pojasnili, da je v primeru večjih prostorov, recimo večjih od 100 kvadratnih metrov, večja možnost izogibanja preostalim strankam v prostoru, vendar pa priporočajo, da se okvirna površina ne spusti pod mejo 15 kvadratnih metrov na posamezno stranko.

Redno prezračevanje

Prostore je treba redno prezračevati. Če gre za naravno prezračevanje, je treba imeti odprta vhodna vrata in dodaten vir zraka. Če to ni mogoče oz. je urejen sistem prisilnega prezračevanja, je treba zagotoviti najvišjo možno moč prisilnega prezračevanja in imeti odprta vhodna vrata.

Dva metra razdalje med čakajočimi na blagajni

Razdalja med čakajočimi na blagajni naj bo vsaj dva metra, lastnik poslovnega prostora pa mora določiti največje dovoljeno število strank na blagajni glede na ureditev prostora in možne kapacitete. Večjim trgovinam predlagajo, da nova stranka vstopi, ko se sprosti mesto ob blagajni. Za čakajoče pred poslovnimi prostori pa NIJZ predlaga razdaljo vsaj dveh metrov med posameznimi strankami. Lastnikom poslovnih prostorov priporočajo organizacijo dela na način, da vsa opravila, ki jih lahko izvajajo zunaj poslovnega časa trgovin, izvedejo, ko strank ni v prostoru.

Ob tem opozarjajo na ustrezno čiščenje ali razkuževanje nakupovalnih vozičkov in košar, naprav za vnos številk PIN in drugih površin ter predmetov, ki prihajajo v stik s strankami ob opravljanju storitev. Poleg tega priporočajo zagotovitev rokavic za enkratno uporabo, ki jih stranka po opravljenih storitvah ustrezno zavrže.

"Priporočamo, da se izdelki na oddelku delikates sprotno pripravljajo in niso razstavljeni v vitrinah. Kupcem priporočamo, da ostale izdelke, ki niso predpakirani, ob prihodu domov dobro operejo," so zapisali.

Priporočila za tržnice in prodajo na kmetijah

Pripravili so tudi priporočila za tržnice in prodajo izdelkov na kmetijah in navedli, da naj bo razdalja med kupcem in prodajalcem dva metra ter se fizični stik med osebama v največji možno meri omeji.

Trenutno ni dokazov, da bi se okužba z novim koronavirusom prenašala preko domačih živali, živine ali živil. Podatkov o tveganju pri rokovanju ali uživanju toplotno neobdelanih živil ni, glede na podatke o preživetju drugih koronavirusov na površinah med transportom pa sklepajo, da je tveganje majhno. Koronavirusi za preživetje potrebujejo živega gostitelja (žival ali človeka), v hrani pa ne morejo uspevati.