Kacin je ob prihodu na sejo sveta za nacionalno varnost izpostavil, da je pred odločanjem evropskih voditeljev pripravljenost za čim večjo operativnost bistveno večja. Komentiral je tudi morebitno zaprtje državnega zbora v času ukrepov, pri čemer je poudaril, da mora ta obstajati tudi v krizi. "Če bo treba sprejeti zakonske spremembe, lahko to naredi samo DZ," je pojasnil, ob tem pa dodal, da je v pristojnosti DZ, na kakšen način bo deloval.
Minister za obrambo Matej Tonin je medtem ob prihodu na sejo izpostavil, da vlada trenutno vse sile usmerja v krepitev zalog zaščitne opreme. Zdravstvenim zavodom, domovom za starejše in vsem ostalim, ki potrebujejo zaščito, bodo to čim preje zagotovili, je dejal.
Nekdanji premier in vodja največje opozicijske stranke LMŠ Marjan Šarec pa je komentiral razne očitke, ki letijo na ukrepanje njegove vlade. "Dejstvo je, da smo mi izvedli vse tiste ukrepe, zaradi katerih smo bili s strani nekaterih voditeljev EU tudi kritizirani, recimo zaprtje mej. Evropske države te ukrepe uvajajo šele danes," je dejal.
"V tem času je treba reševati to, kar je nujno potrebno, če se imajo nekateri čas še o tem polemizirati na Twitterju, potem pa ne vem, če jim bo vse zneslo," je bil kritičen.
Da vlada dela, kar je treba, pa je ob prihodu ocenila predsednica SAB Alenka Bratušek. "Razumem, da so to zelo restriktivni ukrepi in lahko razumem, da jih marsikdo tudi težko razume. "Pozivam pa vse ljudi, da jih upoštevajo. Da se čim bolj samoizoliramo, saj s tem najbolj poskrbimo zase, pa tudi za vse ostale," je poudarila.
V Levici, kjer se z nekaterimi ukrepi nove vlade ne strinjajo, so pripravili svoj nabor predlogov. Te je pred sejo predstavil koordinator stranke Luka Mesec in opozoril, da vlada še ni ustrezno zaščitila samozaposlenih, ki jih je v Sloveniji preko 119.000. Nekatere druge države so se po njegovih besedah že odločile, da jih do 1. julija oprostijo plačevanja prispevkov, druge gredo v smeri, da se jim nudi minimalna socialna varnost, kar bo predlagala tudi Levica.
Tudi z novo metodologijo testiranj se v Levici ne strinjajo, saj je testiranje zgolj tistih z znaki okužbe po njihovih besedah v nasprotju s smernicami Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in smernicami držav, ki se s krizo najbolje soočajo. Sami so prepričani, da bi bilo treba vsem, ki so dnevno izpostavljeni stikom z ljudmi, nuditi brezplačno testiranje. Predlagali bodo tudi, da se vlada zadolži za 400 milijonov evrov, ne pa da ta sredstva vzame iz linearnega zmanjšanja izdatkov proračunskih porabnikov.
Ob številnih vladnih ukrepih za zajezitev novega koronavirusa se Svet za nacionalno varnost danes sestaja v širši zasedbi. Kot je pojasnil predsednik vlade Janez Janša, so na sejo vabljeni tudi predsednik republike Borut Pahor, predsednik DZ Igor Zorčič, predsednik DS Alojz Kovšca, predsedniki opozicijski strank ter poslanca narodnosti.