Trgovine spreminjajo delovni čas

Kako v teh dneh nakupovati in ravnati z živili iz trgovine?

A.S./STA
16. 3. 2020, 12.10
Posodobljeno: 16. 3. 2020, 15.15
Deli članek:

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v luči epidemije koronavirusa pripravilo priporočila za ravnanje s hrano oz. živili, ki jih te dni kupujemo v trgovini. Predvsem opozarjajo, da je treba vzdrževati visoko stopnjo higiene. Trgovci zaradi ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa medtem že spreminjajo delovni čas.

Profimedia
V trgovini naj se ljudje dotikajo le živil, ki jih nameravajo kupiti (fotografija je simbolična).

Na ministrstvu ljudem priporočajo, da vrečko, ki jo prinesejo iz trgovine, ob prihodu v stanovanje odložijo v predsobi, nato si v kopalnici skrbno umijemo roke ter si jih razkužijo. Ko iz vrečke zložijo hrano oziroma živila, naj jo odnesejo nazaj v predsobo in si ponovno umijejo ter razkužijo roke.

Ob tem na ministrstvu priporočajo obiske trgovine le, ko je to res nujno, in pozivajo, naj nakup opravi en član družine. V trgovini naj se ljudje dotikajo le živil, ki jih nameravajo kupiti. Pristojni sicer v teh dneh priporočajo uporabo drugih kanalov nakupa, kot je spletna prodaja.

"Ponovno poudarjamo, da zalog v prehrani ne primanjkuje, so pa lahko najbolj ranljive skupine - to so starejši prebivalci - kljub temu v težavah, zato jim skušajmo pomagati in namesto njih opravimo nakup na varen način. Bodimo solidarni," so pozvali na kmetijskem ministrstvu.

Trgovine spreminjajo delovni čas

Iz družb Hofer, Lidl, Spar in Tuš so sporočili, da s torkom prehajajo na skrajšan delovni čas. V Hoferju se pripravljajo tudi na nadzorovan vstop v trgovine, da bi tako omejili število hkratnih kupcev.

Od torka bodo tako Hoferjeve trgovine, teh je po Sloveniji 87, od ponedeljka do sobote odprte med 8.30 in 17. uro, ob nedeljah pa med 8.30 in 12. uro. Skrajšan delovni čas velja do nadaljnjega. V največjem diskontnem trgovcu v državi, ki se je s hitro rastjo v zadnjih letih povzpel na tretje mesto med vsemi trgovci, javnost tudi obveščajo, da dobavna veriga poteka brez večjih posebnosti, zaposleni v logistiki in prodaji pa si prizadevajo za vnovično zadostno razpoložljivost izdelkov po močnem navalu kupcev v zadnjih dneh. 

V Hoferjevem diskontnem tekmecu Lidl s torkom do preklica prav tako prehajajo na spremenjen delovni čas. Od ponedeljka do sobote bo tako 60 Lidlovih trgovin po državi odprtih od 8.30 do 18. ure, v nedeljo pa od 8.30 do 12. ure. Tudi danes bodo trgovine zaprli že ob 18. uri.

Na krajši delovni čas prehajajo tudi nekateri tradicionalni trgovci. V Sparu so tako javnost obvestili, da bodo trgovine Interspar s torkom do preklica od ponedeljka do petka odprte med 10. in 18. uro, ob nedeljah pa med 9. in 15. uro. Trgovine Spar bodo medtem od ponedeljka do sobote večinoma odprte od 10. do 18. ure, ob nedeljah pa bo v tistih, ki so na ta dan odprte, mogoče življenjske potrebščine kupiti med 8. in 12. uro. 

Tudi vse trgovine Tuš bodo od torka dalje odprte po skrajšanem delovnem času. Od ponedeljka do sobote bodo tako do nadaljnjega odprte med 9. in 18. uro ter ob nedeljah med 8. in 12. uro. Nekatere manjše trgovine so izjema in imajo še krajši delovni čas. 

V Mercatorju in tudi trgovinah Jagr za zdaj delovni čas ostaja nespremenjen. Pri Jagru kupce prosijo, naj v trgovine vstopajo v omejenem številu in samo, če so zdravi.

Nadzorovan vstop

Trgovci se pripravljajo oz. so že pripravljeni tudi na sistem nadzorovanega vstopa v trgovine, s čimer bi omejili hkratno število kupcev v trgovini in zaščitili tako stranke kot zaposlene. Tako so povedali v Hoferju, Lidlu, Mercatorju in Tušu. Glede tega sicer čakajo na podrobnejša navodila in usmeritve države. 

V Tušu pa so povedali, da na blagajne trgovin nameščajo tudi zaščitna stekla. Na ta način so v nedeljo opremili 16 trgovin, danes bodo preostalih 89. Uvajajo tudi diskrecijske črte na blagajnah ter na frekventnih lokacijah že omejujejo število kupcev v trgovini. V vseh trgovcih pa kupce pozivajo, naj vzdržujejo vsaj 1,5 metra razdalje do drugih ter upoštevajo vsa navodila glede preventivnega ravnanja v času epidemije - npr. tudi z razkuževanjem rok in uporabo zaščitnih rokavic z oddelka sadja in zelenjave. 

Odprte sicer ostajajo tudi drogerije. Trgovine Drogeriemarkt so odprte s skrajšanim delovnim časom. Delujejo tudi trgovine Müller.