Uradni govorec vladnega kriznega štaba je postal Jelko Kacin, ki je bil v osamosvojitveni vladi republiški sekretar za informiranje in je med slovensko osamosvojitveno vojno zaslovel z vsakodnevnimi novinarskimi konferencami. Tudi pozneje je bil politično aktiven, med drugim kot evropski poslanec ter slovenski veleposlanik pri zvezi Nato v Bruslju.
Vlada naj bi danes konkretizirala v soboto pozno zvečer dogovorjene ukrepe za zajezitev širjenja virusa s področja javnega potniškega prometa in glede obratovanja lokalov. Omejene bodo vse vse nenujne storitve, prve uredbe, ki bodo pokazale, kdaj se bo to zgodilo, je pričakovati že danes.
Nekaj je že bilo potrjeno. Minister za obrambo Matej Tonin je dejal, da bos ponedeljkom začasno ustavljen avtobusni in železniški javni potniški promet. Eden od ukrepov boja proti koronavirusu bo tudi prepoved obratovanja lokalov, je napovedal zdravstveni minister Tomaž Gantar, a ni razkril, kdaj naj bi začela veljati. Glede na to, da mnogi še vedno ne razumejo, da gre zares, je to po njegovih besedah edini možen ukrep za določen čas.
V Mariboru že zaprti lokali
Že danes bo sicer začel veljati občinski odlok, ki zapoveduje zaprtje vseh gostinskih lokalov, cvetličarn, frizerskih salonov in drugih dejavnosti v Mariboru. Kršitelje čakajo kazni.
Mnogi gostinci po državi so sicer še pred napovedjo tovrstnih ukrepov začeli javnost obveščati, da zapirajo vrata. V soboto je bilo mogoče na družbenih omrežjih zaslediti oglase lokalov, ki so pred zaprtjem hrano ponujali po znižanih cenah ali kot donacijo pomoči potrebnim.
Iz kabineta mariborskega župana Saše Arsenoviča so v jutranjih urah sporočili, da sta z namenom zajezitve širjenja okužbe Mestna občina Maribor in javno podjetje Marprom sprejela odločitev o popolni ustavitvi potniškega prometa.Tako mariborski mestni avtobusi na vseh linijah od danes, od 9. ure ne bodo več vozili. Poleg tega bodo zaprli tudi blagajno in informacije na glavni avtobusni postaji v Mariboru. Ukrep bo veljal do nadaljnjega.
Tudi na Ptuju od danes v zaprtje vseh lokalov in neživilskih trgovin
Tudi na Mestni občini Ptuj so se odločili z današnjim dnem izdati odredbo o prepovedi obratovanja vseh gostinskih in drugih lokalov ter neživilskih trgovin, ki bo začela veljati ob 13. uri. Kot so pojasnili, so se tako odločili, ker se nekateri še vedno obnašajo neodgovorno in razmer ne jemljejo resno.
Prav tako bodo do preklica zaprli javne sanitarije ter prepovedali zadrževanje in druženje na javnih površinah, saj pričakujejo, da bo podoben ukrep vsekakor uveljavljen tudi na ravni celotne države.
Ob tem na Ptuju pristojne pozivajo k sprejemu jasnih navodil za živilske trgovine in k zaščiti vseh zaposlenih v izpostavljenih sektorjih. "Nujno je, da za živilske trgovine sprejmemo enoten protokol, saj nam nobena samoizolacija in zapiranje vse povprek ne bosta pomagala, če se bodo ljudje množično in nekontrolirano zbirali in gnetli v prodajalnah," meni županja Nuška Gajšek.
Na Ptuju za zdaj beležijo dva potrjena primera okužbe, kot pravi Gajškova, pa ne vedo, koliko je okuženih, pri katerih se simptomi še ne kažejo. Zato je občanom priporočila, da navodila jemljejo skrajno resno, ostanejo doma in se ne družijo v večjih skupinah. Gibanje v naravi je absolutno priporočljivo, kljub temu pa se velja izogniti ekipnim športom, igriščem in igralom, predvsem pa naj ljudje skrbijo za higieno rok.
Ptujska županja je prav tako pozvala k ukrepom zaščite delavcev v vseh podjetjih z velikim številom zaposlenih.
Za občane, ki so oboleli in so v domači oskrbi, pa nimajo možnosti pomoči svojcev in oskrbe s hrano ter drugimi nujnimi zadevami, bodo na Ptuju poskrbeli v sodelovanju z območnim združenjem rdečega križa. Za pomoč se lahko v času uradnih ur občinske uprave obrnejo na številko 02 748 29 99 ali na elektronsko pošto obcina.ptuj@ptuj.si.
V najstarejšem slovenskem mestu bodo v času zaprtja vzgojno-izobraževalnih zavodov zagotovili tudi nujno varstvo otrok. Ravnatelji osnovnih šol bodo v ponedeljek preko e-asistenta pozvali starše, da sporočijo ali varstvo potrebujejo, od torka pa ga bodo omogočili na vseh šolah z izjemo podružnice Grajena.
Nujno varstvo bo sicer organizirano le za učence od prvega do vključno petega razreda, katerih starši bodo nujno potrebovali varstvo, ker so v času epidemije zaradi svojih poklicev dolžni opravljati delo in bodo to izkazali s pisno izjavo delodajalca. Skupine ne bodo večje od šest otrok.
Izolacijski center za medicinsko oskrbo
Na območju vojašnice Edvarda Peperka bodo danes predvidoma začeli postavljati izolacijski center za medicinsko oskrbo 120 ljudi. Na območju vojašnice bosta postavljena premična bolnišnica Role 2 in mobilni stacionarij. V dveh dneh naj bi bili nastanitveno operativni.
Vladni predstavniki se bodo danes sestali tudi z direktorji vseh slovenskih bolnišnic in zdravstvenih domov. V ponedeljek pa bo potekal sestanek z direktorji domov za starejše, glede na to, da so prav starejši najbolj ogrožena kategorija. Kot so po sobotni seji kriznega štaba poudarili v vladnem uradu za komuniciranje, se je treba organizirati tako, da bodo zaposleni v teh ustanovah lahko kos izzivom in da bodo našli dodatne dovolj usposobljene delavce, ki bodo pri tem pomagali.
V pripravi je tudi nabor ukrepov za pomoč gospodarstvu zaradi posledic širjenja koronavirusa, z namenom ohranitve delovnih mest in likvidnosti podjetij, so še sporočili iz Ukoma.
Odpovedane maše
Prepoved druženja bi lahko prizadela mnoge vernike, klasičnih nedeljskih maš danes namreč ne bo. Je pa več duhovnikov v želji, da bi ostali blizu svojim faranom, začelo maše predvajati preko spleta.