Epidemija

Civilna zaščita prevzema vodenje na terenu, javno življenje že ugaša

B.K./STA
13. 3. 2020, 07.29
Posodobljeno: 13. 3. 2020, 10.12
Deli članek:

Število okuženih z novim koronavirusom se je včeraj pospelo na 96. Danes bo številka presegla stotico.

Šimen Zupančič
Poveljnik Civilne zaščite, Srečko Šestan.

Vlada v odhajanju je v četrtek sprejela še zadnje ukrepe za zajezitev širjenja virusa. Razglasila je epidemijo, s ponedeljkom pa bodo zaprli vse vrtce, osnovne in srednje šole ter fakultete, nekateri učenci pa že danes ostajajo doma.  

Z razglasitvijo epidemije je minister za zdravje, ki opravlja tekoče posle, Aleš Šabeder predlagal aktivacijo državnega načrta zaščite in reševanja ob pojavu. Odločitev o aktiviranju sicer sprejme poveljnik Civilne zaščite, ki s tem uradno prevzame koordinacijo ukrepov.

Po besedah poveljnika Civilne zaščite Srečka Šestana bodo razbremenili zdravstvo in koordinacijo izvajali preko Civilne zaščite. Še vedno pa bo ministrstvo za zdravje tisto, ki bo narekovalo posebne ukrepe za varovanje zdravja. Bo pa po Šestanovih besedah aktivacija načrta med drugim omogočila lažje izvajanje nekaterih aktivnosti, kot so na primer hitri nakupi, saj v teh primerih ni treba upoštevati pravil javnega naročanja.

STA
Civilna zaščita

V primeru obsežnejšega širjenja bolezni načrt med drugim predvideva, da ekipe prve pomoči Civilne zaščite po potrebi izvajajo prvo pomoč, sodelujejo pri prevozu obolelih, negi obolelih in izvajanju sanitarno-higienskih in protiepidemijskih ukrepov. Z oskrbovanjem in negovanjem obolelih ter posebno ogroženih prebivalcev lahko pomagajo tudi stacionarij in nastanitvene enote Rdečega križa Slovenije.

Poleg aktiviranja enot, služb in drugih operativnih sestav sil za zaščito, reševanje in pomoč se lahko vključi tudi policijo in Slovensko vojsko, vključno z zagotavljanjem zmogljivosti vojaške zdravstvene enote s premičnima bolnišnicama Role 1 in Role 2 LM.

Posebne ukrepe določa minister za zdravje

Zdravstvene ukrepe in druge posebne ukrepe za preprečevanje in obvladovanje bolezni ter njihovo izvajanje in spremljanje razmer na terenu v sodelovanju z NIJZ določa minister za zdravje, usklajuje pa jih zdravstveno ministrstvo. Med posebnimi ukrepi načrt predvideva izolacijo, karanteno, obvezno zdravljenje, poseben prevoz bolnikov, pa tudi dezinfekcijo.

Zaradi preprečevanja širjenja epidemije se lahko odredi tudi druge posebne ukrepe, določi pogoje za potovanje v državo, prepove oz. omeji gibanje prebivalstva, zbiranje ljudi, promet posameznih vrst blaga in izdelkov.

STA
Minister je včeraj razglasil epidemijo.

Javnost bo obveščal štab Civilne zaščite

Ob nalogah ministrstva in NIJZ načrt podrobno predpisuje dejavnosti za ostala ministrstva. Predvideva tudi način obveščanja javnosti. Po aktiviranju štaba Civilne zaščite RS je ta tisti, ki pripravlja in posreduje javnosti sporočila glede poteka zaščitno-reševalnih dejavnosti.

Zaprtje izobraževalnih ustanov zadeva več kot 260.000 otrok

Po podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport je v slovenske vrtce vključenih 90.120 otrok. Osnovne šole obiskuje 187.476 otrok, v prvo triado je vključenih je 64.497 otrok. Poleg tega je 3294 otrok vključenih v šole s prilagojenim programom, med njimi jih je 463 v prvi triadi. Še 893 otrok, učencev in dijakov pa je v zavodih. V srednjih šolah je 73.229 mladostnikov.

Profimedia
Vrtci in šole bodo v ponedeljek zaprli vrata.

Ob zaprtju šol bo torej doma ostalo preko 260.000 otrok in mladostnikov.

Zapiranje šol zadeva sicer še več ljudi. Starši mlajših otrok bodo morali poiskati varstvo ali pa bodo ostali doma. Mnogi vrtci in šole bodo samevali že danes.

Meja z Italijo popolnoma zaprta

V preteklih dneh so na meji z Italijo vzpostavili šest nadzornih točk, kjer zavračajo tuje državljane, ki niso zdravi oz. nimajo potrdila, da niso okuženi s koronavirusom. V četrtek zvečer pa so slovensko-italijansko mejo zaprli za vlakovni potniški, mednarodni občasni in linijski avtobusni promet. Meja bo z nekaj izjemami zaprta tudi za tovorni promet.

STA
Postavljanje cestnih zapor na italijanski meji.

Bodo ustavili tudi sodišča?

Pričakovati je, da bo v kratkem ustavljeno tudi delo sodišč. Zakon o sodiščih določa, da lahko v primeru izrednih dogodkov posamezna sodišča opravljajo naroke in odločajo samo v nujnih zadevah. V času trajanja teh posebnih ukrepov procesni roki ne tečejo, prav tako se ne vročajo sodna pisanja.