"Načrtujemo, da bomo približno 100 pripadnikov skupine za hitro posredovanje prihodnjo sredo poslali v (grško) obmejno regijo Evros" na meji s Turčijo, je napovedala Ewe Moncure s Frontexa.
Na grške otoke namerava Frontex prvenstveno poslati opremo, kot so čolni in helikopterja. "Morda bo trajalo nekoliko dlje, da bodo plovila prispela na cilj," je glede datuma prihodnji teden še dejala tiskovna predstavnica Frontexa.
Dodala je, da še ni znan natančen prispevek posameznih držav članic EU, so pa vse obljubile pomoč. Operacija Frontexa na grški meji s Turčijo naj bi predvidoma trajala dva meseca, jo pa bo mogoče podaljšati.
Slovenija zagotovila 35 policistov
Slovenija je na sredinem izrednem zasedanju notranjih ministrov EU, sklicanega zaradi izrednih razmer na grško-turški meji, napovedala, da bo v okviru evropske skupine za hitro posredovanje na grško-turški meji v pomoč Grčiji pri soočanju z novim migracijskim valom zagotovila 35 policistov.
Poleg 35 policistov v okviru Frontexove skupine za hitro posredovanje bo Slovenija Grčiji pomagala tudi z materialno pomočjo. Vlada je na današnji seji sprejela odločitev, da bo Slovenija Grčiji na podlagi prošnje prek evropskega mehanizma na področju civilne zaščite ob povečanem migracijskem toku poslala materialno pomoč v obliki pelerin za enkratno uporabo, gumijastih škornjev, odej ter spalnih vreč. Skupaj s prevozom je ta pomoč ocenjena na 242.300 evrov.
V Grčiji je sicer že 530 pripadnikov enot evropske agencije za zunanje meje Frontex, med katerimi sta dva Slovenca.
Migrantski pritisk posledica turških politik
Grčija se tako na kopenski kot morski meji s Turčijo sooča z dodatnim migrantskim pritiskom. Ta se je okrepil, ko je Turčija konec minulega tedna sporočila, da prebežnikom odpira vrata v Evropo in se je na pot proti Grčiji ter s tem EU odpravilo na tisoče migrantov in beguncev.