Vprašanja zaskrbljenih državljanov

Kako okužbo s koronavirusom ločimo od ostalih in kakšen je vpliv zloglasnega virusa na nosečnice?

A.S./STA
5. 3. 2020, 07.23
Posodobljeno: 5. 3. 2020, 07.39
Deli članek:

Tudi v Sloveniji je potrjen prvi primer okužbe z novim koronavirusom. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je odgovoril na številna vprašanja zaskrbljenih državljanov.

Profimedia
Glede na kitajske podatke stroka ocenjuje, da je smrtnost pri dveh do štirih odstotkih zbolelih.

Bolezen, ki jo povzroča novi koronavirus, se kaže s slabim počutjem, utrujenostjo, nahodom, vročino, kašljem in pri težjih oblikah z občutkom pomanjkanja zraka. Pri približno 80 odstotkih okuženih bolezen poteka v blažji obliki, pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Glede na kitajske podatke stroka ocenjuje, da je smrtnost pri dveh do štirih odstotkih zbolelih. Med umrlimi so bili doslej večinoma starejši, ki so imeli pridružene kronične bolezni srca, pljuč, sladkorno bolezen in podobno. Za težji potek bolezni je značilna pljučnica.

Novi koronavirus se med ljudmi prenaša kapljično. To pomeni, da je za prenos potreben tesnejši stik z bolnikom, torej mu moramo biti bližje kot en meter in pol. Bivanje v istem prostoru z bolnikom, če smo od njega oddaljeni več kot meter in pol, po pojasnilih NIJZ ne predstavlja tveganja. 

Okužbe z novim koronavirusom ni mogoče ločiti od ostalih povzročiteljev akutnih okužb dihal, vključno s pljučnicami, zgolj na osnovi podatka, kako poteka bolezen in kakšne so bolnikove težave. Za potrditev ali izključitev okužbe z novim koronavirusom je potrebno mikrobiološko testiranje. Koronavirus se dokazuje v brisu nosno-žrelnega prostora, v brisu žrela, izmečku dihal in še v drugih kužninah.

Kaj pa nosečnice?

Večje tveganje za okužbe in za težji potek bolezni imajo po ocenah strokovnjakov lahko tudi nosečnice. Za novi koronavirus še ni dovolj zanesljivih podatkov, pri okužbah z drugimi koronavirusi pa so zaznali zaplete v nosečnosti, kot so splav in mrtvorojenost. Za enkrat tudi še ni znano ali se novi koronavirus lahko prenese iz bolne matere na plod med nosečnostjo, nedavna študija pa je pokazala, da ni prišlo do prenosa okužbe z matere na plod, pojasnjujejo na NIJZ.

Preventiva: enaki ukrepi kot veljajo za gripo

Strokovnjaki kot preventivo pred okužbo svetujejo enake ukrepe, kot veljajo za na primer gripo, torej dosledno umivanje rok, kašljanje v rokav ali robček, ljudje z znaki okužbe (pa naj gre za prehlad, gripo ali kaj drugega) pa naj ostanejo doma. Vodo in milo za umivanje rok lahko nadomesti tudi razkužilo za roke z vsaj 60 odstotki alkohola.

Točna inkubacijska doba še ni poznana, a glede na druge koronaviruse in dosedanje izkušnje strokovnjaki ocenjujejo, da je ta od dveh do 12 dni, znan pa je primer z inkubacijsko dobo 27 dni. 

Merjenje telesne temperature neučinkovito

Posebni ukrepi niso potrebni niti ob stikih z osebami, ki prihajajo z območij, kjer se pojavlja novi koronavirus, če te nimajo značilnih bolezenskih znakov, poudarjajo na NIJZ.

Slovenskim potnikom NIJZ priporoča, da se izogibajo stikom z bolnimi ljudmi, si pogosto umijejo roke z milom in vodo ali jih razkužijo, se izogibajo živalim (živim ali mrtvim), tržnicam z živalmi in izdelkom živalskega izvora ter da se pred potovanjem cepijo proti gripi, ki je v tem času pogosta.

Potnikom po vrnitvi z območij, kjer se pojavlja novi koronavirus, in so ob ali po vrnitvi v Slovenijo zboleli s kašljem, vročino in težkim dihanjem, na NIJZ svetujejo, da ostanejo doma, se izogibajo stikom z drugimi ljudmi, pokličejo izbranega ali dežurnega zdravnika in povedo situacijo ter se ravnajo po njegovih navodilih.

Na letališču Jožeta Pučnika potnikov, ki prihajajo z območij, kjer se pojavlja novi koronavirus in so zdravi, po trenutnih smernicah ne testirajo in jim ne omejujejo gibanja, če ne kažejo bolezenskih znakov. Prav tako potnikom ne merijo telesne temperature, saj se to ni izkazalo za učinkovito, pojasnjujejo na NIJZ.

Ali se lahko testira prav vsak posameznik?

Testiranje na novi koronavirus v usposobljenih mikrobioloških laboratorijih samoplačniško ni na voljo. Opravljajo ga le pri osebah, ki kažejo znake akutne okužbe dihal in so v zadnjih 14 dneh pripotovale iz naslednjih držav: Kitajska (vključno s Hongkongom in Macaom), Južna Koreja, Japonska, Singapur, Avstralija, Malezija, Vietnam, Tajska, Indonezija, Iran, Združeni arabski emirati, Libanon, Italija, Francija, Nemčija, Španija, Združeno kraljestvo, Norveška, Hrvaška, Nizozemska, San Marino, Švica, Grčija, Finska, Danska,Švedska, Izrael, Združene države Amerike, Kanada, Ekvadorin Alžirija. Testirali bodo tudi osebe s simptomi, ki so bile v 14 dneh pred začetkom bolezni v tesnem stiku z bolnikom, pri katerem je bila potrjena okužba z novim koronavirusom ne glede na geografsko lokacijo.

Estrada

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

darja gajsek
Uživa, ko poje skupaj s publiko

Vili Resnik: "Želim si dočakati sto let!"

ana-petrič
Naročen poizkus diskreditacije

Slovenka leta Ana Petrič žrtev tako imenovanega 'fishinga'

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

Zanimivosti

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!