Predlog novele so januarja, še preden je odstopil premier Marjan Šarec, vložili poslanke in poslanci SDS. Predlog predvideva ponovno uvedbo šestmesečnega služenja vojaškega roka, v primeru ugovora vesti pa 12-mesečno opravljanje civilne službe. Prav tako predlog posodablja člene, ki določajo denarne kazni v primerih, ko se obveznik izogiba nekaterim opravilom.
Predlog predvideva, da bi se zakon začel uporabljati že septembra letos, medtem ko koalicijska pogodba, ki so jo pred torkovim imenovanjem predsednika SDS Janeza Janše za mandatarja podpisale SDS, SMC, NSi in DeSUS, predvideva postopno uvedbo naborniškega sistema.
Tako so v SMC in NSi že napovedali, da predloga novele v tej obliki ne bodo podprli, nekoliko bolj pa so mu naklonjeni v DeSUS.
Poslanke in poslanci bodo sicer danes zakon obravnavali šele prvič in bodo predvidoma glasovali le o njegovi primernosti za nadaljnjo obravnavo. Vodja poslancev SDS Danijel Krivec pa je že napovedal možnost sprememb predloga v nadaljnjem postopku, če mu bo uspelo skozi prvo parlamentarno sito.
V Levici napovedujejo referendum v primeru potrditve ponovne uvedbe naborništva
V opozicijskih vrstah so noveli sicer naklonjeni v SNS, medtem ko mu preostale poslanske skupine nasprotujejo. Zlasti ostri so v Levici, od koder so v torek sporočili, da v primeru potrditve novele ne izključujejo niti možnosti zakonodajnega referenduma. Podrobnosti o tej morebitni pobudi bodo predstavili danes. Naborništvo in naborniški sistem popolnjevanja vojske smo v tej državi že poznali 20 let nazaj, pa so mladi takrat zelo jasno povedali, kaj si o njem mislijo, je v današnji izjavi medijem opozoril poslanec Levice Miha Kordiš. Kot je dejal, je bila družba takrat dovolj modra in mladim prisluhnila, naborništvo pa so ukinili.
S predlogom ponovne uvedbe naborništva, kar je tudi med prednostnimi nalogami v koalicijski pogodbi, pa bi radi spravili mlade v vojsko, da jim "vcepljajo pokorščino do oblasti, da jih prepričujejo, da so sami krivi za slabo materialno stanje, in da jih učijo sovraštva do nekih fiktivnih groženj - od beguncev do Ruske federacije", meni Kordiš.
Po njegovem mnenju je treba mlade in njihove težave nasloviti z realnimi rešitvami, kot je izgradnja 10.000 novih neprofitnih stanovanj, zagotavljanje kakovostnih delovnih mest.
To, da so v vojski kadrovske težave, pravi vrh vojaške birokracije in politična elita, je prepričan Kordiš. "Oboji pa so fiktivno postavili neke številke, koliko pripadnikov stalne sestave naj ima Slovenska vojska. Ne sme nas pa presenečati, da ljudje iz vojske, ki se je pozicionirala kot podizvajalski kontingent zveze Nato, bežijo, kljub temu da so plačani," je še pristavil.