Slovenija se je pridružila skupnemu javnemu evropskemu naročilu za zaščitno opremo, je dejala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Simona Repar Bornšek. Ob tem je še opozorila, da je do bolniškega staleža upravičena samo oseba, ki zboli. Dogaja se namreč, da doma ostajajo ljudje, ki ne kažejo znakov okužbe, ampak so samo pripotovali iz ogroženih območij. Za to pa ni strokovne podlage, je dejala.
Če nekateri s skepso dojemajo dejstvo, da v dvomilijonski Sloveniji še nismo zabeležili primera okužbe z novim koronavirusom, kako sumničavi bi bili šele na Poljskem, ki šteje 38 milijonov ljudi. Tudi tam doslej niso zaznali okužbe.
Enaki testi kot drugod po Evropi
O testih in testiranjih so sicer danes spregovorili strokovnjaki. Slovenija ima na voljo enake teste za novi koronavirus kot ostale evropske države, je danes zagotovil predstojnik ljubljanskega inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslav Petrovec. "Špekulacije o tem, da primerov pri nas ni, ker bi imeli slabe teste, odločno zavračam. So čisto natolcevanje in dezinformiranje javnosti," je poudaril in dodal, da je bila Slovenija med prvimi evropskimi državami, ki je zagotovila test za odkrivanje novega koronavirusa.
Od prejšnjega ponedeljka, ko so ustanovili koordinacijsko skupino, imajo tudi popoln pregled nad testiranjem. Zagotovil je, da bo vsak državljan, za katerega bo postavljen klinični sum na novi koronavirus, testiran s testom vrhunske kakovosti. Za vse življenjsko ogrožene bolnike s simptomi okužbe z novim koronavirus so zagotovili 24-urno testiranje, za ostale pa so testi na voljo 14 ur na dan.
Testirati vsakega, ki kaže znake prehlada, je iluzorno
"Testirati vsakega, ki v zimskem času kaže znake prehlada, je iluzorno," pa je očitke o nizkem številu testov (255 do 18. ure) komentiral Petrovec. Pojasnil je, da pri odločitvi za testiranje sledijo definiciji primera, ki ga postavi NIJZ. Zdravih oseb trenutno tako ne testirajo, odločitev za testiranje pa mora biti strokovna.
Možno je sicer, da je virus že v Sloveniji, a tudi če je, so znaki očitno tako blagi, da ne povzroča težav, je pojasnila direktorica Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Nina Pirnat.
Tudi za večji val dovolj opreme
Trenutno je cena testa 65 evrov, če se ne bodo spremenile okoliščine, ki vplivajo na ceno. Petrovec je opozoril, da so bili v zadnjem tednu soočeni z zelo visokim dvigom cen komponent, ki se uporabljajo pri testu. "Za prvi, tudi večji val, imamo reagentov ter laboratorijske, odvzemne in zaščitne opreme dovolj," je še zagotovil Petrovec.