Kratica ZaDA

FOTO: Nastaja nova zelena stranka, imenovala se bo Zelena dežela

J.P./STA
3. 2. 2020, 12.09
Posodobljeno: 3. 2. 2020, 17.05
Deli članek:

V Sloveniji nastaja nova zelena stranka. Pobuda zanjo prihaja iz Moravč.

Bobo
Jurij Kočar in Milan Balažic

Stranko, ki se bo imenovala Zelena dežela (s kratico ZaDa), naj bi ustanovili v kratkem na kongresu. Da se jim pridružijo, vabijo vsa naravovarstvena gibanja, iniciative in posamezne okoljske aktiviste. Danes pa je začela delovati tudi njihova spletna stran.

Posledica gibanja aktivistov

Pobuda je nastala kot posledica gibanja aktivistov Ljudske iniciative Moravče zaradi odlaganja odpadkov podjetja Termit v njihovi občini. "Iz moravškega primera smo se naučili, da je potrebno naš boj dati v višjo prestavo in ga nadaljevati na nacionalni ravni. Zato danes vstopamo v državno politiko," je danes na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil predstavnik omenjene iniciative Jurij Kočar.

Bobo
Več, tudi kdo bo vodil stranko, bo znano po kongresu.

Moravški župan Milan Balažic pa je dodal, "da na terenu lahko ugotavljamo, da se naše življenjsko okolje še naprej uničuje" in da "v tej državi skupaj s politiko vlada družbeno neodgovoren kapital in imamo neučinkovito politično elito, ki se ne odziva na ogrožanje narave in ljudi".

Bobo
"Iz moravškega primera smo se naučili, da je potrebno naš boj dati v višjo prestavo in ga nadaljevati na nacionalni ravni. Zato danes vstopamo v državno politiko," je danes pojasnil Jurij Kočar.

V Moravčah so po njegovih besedah dosegli pomembno ekološko zmago, prepoved odlaganja nevarnih odpadkov, a še vedno čakajo na sanacijo. "Še vedno so zakopani tudi sodi z nevarnimi odpadki, ki grozijo vsaj polovici Slovenije," je dejal. Slovenija se po njegovih besedah v svetu predstavlja kot zelena dežela, hkrati pa je posejana z okoljskimi ranami, pri čemer je poleg Moravč izpostavil Trbovlje, Dravsko polje, Jesenice, Vrhniko, Anhovo, Kidričevo in Celje.

S Kočarjem sta opozorila tudi na globalne okoljske probleme. A medtem ko imajo razvite sosednje države, na primer Avstrija in Nemčija, močni zeleni stranki in je zelena politika vgrajena v vladno politiko, je v Sloveniji sicer niz lokalnih zelenih pobud, gibanj in društev, a so te pobude razdrobljene in nimajo dejanskega vpliva na vladno politiko, zakonodajo. Stanje je slabo tudi zato, ker se zakonodaja izigrava, je ugotavljal Balažic.

Očistimo Slovenijo

Zato so prepričani, da Slovenija rabi veliko, močno, zeleno stranko, ki si bo prizadevala za sonaravni trajnostni razvoj, kakršnega promovirajo evropske zelene stranke in gibanja. "To bo stranka socialne pravičnosti, človekoljubnosti in vladavine ljudstva," je pojasnil moravški župan.

Bobo
Moravški župan Milan Balažic je dodal, "da na terenu lahko ugotavljamo, da se naše življenjsko okolje še naprej uničuje".

Po njegovih napovedih bodo usmerjeni "proti družbeno neodgovornemu in umazanemu kapitalu, proti pokvarjeni politiki, ki sodeluje s tem kapitalom, in bomo ustvarjali demokracijo aktivnih državljanov". Njihovo temeljno geslo bo Očistimo Slovenijo, in sicer tako naravo kot neučinkovito politiko, je še pojasnil.

Kot je dejal Kočar, stranka na stežaj odpira svoja vrata vsem naravovarstvenim gibanjem, iniciativam, posameznim okoljskim aktivistom in osveščenim ljudem dobre volje. Z nekaterimi po Balažicevih besedah pogovori že potekajo, njihovo vabilo je dobil tudi nekdanji okoljski minister Jure Leben, njegov odziv pa še čakajo.

Več, tudi kdo bo vodil stranko, bo znano po kongresu, s katerim bodo glede na politične razmere verjetno pohiteli in ga bodo pripravili predvidoma do konca tega meseca, če bo potrebno, tudi prej. "Če bodo predčasne volitve, potem te volitve ne bodo minile brez naše močne udeležbe s kandidati v vseh 88 volilnih okrajih," je zagotovil Balažic.