Kot so navedli v zvezi, se je pri njih oglasilo "kar nekaj ljudi, ki so bili neposredne žrtve okrutnega domobranskega terorja, ki ga je diktiral Leon Rupnik v sodelovanju z okupatorji na slovenskih tleh". Za te osebe so pripravili pobude Varuhu človekovih pravic, od katerega pričakujejo ukrepanje in zaščito človekovega dostojanstva zaradi nerazumne razveljavitve sodbe Rupnika, so zapisali v četrtkovem sporočilu za javnost.
Predsednik zveze Marijan Križman je minuli teden varuha človekovih pravic Petra Svetino pozval, naj se "v skladu s pristojnostmi vključi v postopek in ne dopusti, da bi se v Sloveniji častila kolaboracija z okupatorjem". Kot je zapisal Križman, se člani zveze zaradi odločitve sodišča počutijo prizadete in pričakujejo ukrepanje.
Vrhovno sodišče je razveljavilo obsodbo zoper domobranskega generala Leona Rupnika in zadevo vrnilo Okrožnemu sodišču v Ljubljani v novo sojenje, saj tedanja sodba vojaškega sodišča v nekaterih točkah ni bila obrazložena. Rupnika so zaradi izdaje in sodelovanja z okupatorjem septembra 1946 usmrtili pod Golovcem.