Mnogi so v tem času razsipni, drugi pa si trgajo od ust, da lahko najbližjim poklonijo kakšno malenkost. Ker bo kmalu nastopil čas obdarovanj, smo vas tokrat spraševali, koliko zapravite za decembrska darila.
December poleg prazničnega vzdušja zaznamuje tudi nakupovalna mrzlica. V decembru namreč zapravimo v trgovinah več kot v kateremkoli drugem mesecu. Podatke o tem, koliko Slovenci zapravimo med prazniki, smo poiskali na statističnem uradu. Tako je bila na primer v decembru 2016 prodaja v trgovini na drobno za 17,3 odstotka višja od povprečne mesečne prodaje v tem letu.
Po čem posegamo decembra?
V času praznikov se po podatkih statističnega urada najbolj poveča prodaja elektronskih in gospodinjskih naprav, radi tudi kupujemo kozmetiko in celo pohištvo, nismo pa ravno privrženci nakupovanja knjig. V decembru je vrednost prodaje v trgovinah z elektronskimi in gospodinjskimi napravami za okoli 45 odstotkov višja od povprečne mesečne prodaje, v trgovinah s kozmetičnimi in medicinskimi izdelki pa se prodaja zviša za več kot 20 odstotkov. Podobno zvišanje prodaje beležijo tudi v trgovinah z oblačili in obutvijo, v trgovinah z živili pa za 18 odstotkov.
Največ za hrano zapravijo Francozi
Vprašali smo vas, koliko zapravite za decembrska darila na enega obdarovanca?
Do 20 evrov – 57,6%
20–50 evrov – 17,5%
50–100 evrov – 13%
100–200 evrov – 5,1%
Več kot 200 evrov – 6,8%
Kljub znatno višji prednovoletni porabi v decembru glede na povprečje celotnega leta še vedno v Sloveniji v decembru zapravimo manj, kot zapravijo v drugih evropskih državah. Pri nas se prodaja neživil v decembru glede na povprečje celotnega leta poveča za okoli 16 odstotkov. Manj od nas za neživila zapravijo le na Hrvaškem in v Luksemburgu, najbolj pa se prodaja neživil zviša na Cipru, za kar 42 odstotkov. Nekoliko več glede na povprečno mesečno prodajo v Sloveniji v decembru v primerjavi s preostalimi evropskimi državami zapravimo za živila – za 18 odstotkov več. S tem se uvrščamo na deveto mesto za vodilnimi Francozi, ki v decembru za živila glede na povprečje leta porabijo 25,4 odstotka več denarja. Hkrati smo poleg Luksemburga in Španije edina država, v kateri se prodaja živil v decembru glede na povprečno prodajo celotnega leta poveča bolj kot prodaja neživil.
Koliko damo za darila?
Povprečen Slovenec naj bi decembra zapravil okoli 320 evrov. Od tega naj bi za darila šlo 150 evrov, ostalo pa za hrano, pijačo in druženje. Za primerjavo lahko vzamemo Angleže, ki so decembra precej bolj razsipni kot mi. Za darila in decembrsko veselje v povprečju zapravijo kar 880 evrov. In kako naši proračuni zdržijo decembrsko zapravljanje? Nekaterim so v pomoč izredna izplačila v obliki 13. plač in božičnic, nekateri varčujejo vse leto, obstajajo pa tudi takšni, ki za decembrsko dobro vzdušje vzamejo kredit.