Koprski dom sicer še vedno (tako kot domova v Juršincih in Kidričevem) posluje negativno; letos njegova izguba znaša 141.000 evrov. Kot smo že poročali, je vodstvo Doma upokojencev Ptuj to enoto že »ponudilo« v last oziroma upravljanje obalnemu domu Markovec v Kopru. Še prej pa bodo tam investirali v ureditev dvigala. Takšen je vsaj načrt vlaganj, ki ga je svet zavoda minuli teden potrdil. Z njim nista soglašala (le) dva člana: Rozika Ojsteršek in Igor Kopše, novoimenovani član Vlade RS, ki je bil tokrat prvič prisoten na seji. Izpostavil je, da se mu to v luči načrtov ne zdi smiselno: »Enostavno, zdi se neracionalno, sploh ker je poslovanje negativno.« Direktorica Doma upokojencev Ptuj Jožica Šemnički je pojasnila, da so plan vlaganj sprejeli v začetku leta, ko niso vedeli, ali bodo pravico upravljanja prenesli ali ne: »Še vedno je to naša enota, ki ima eno samo dvigalo in zato velike težave. Želimo izboljšati tamkajšnje razmere.«
Drugim članom sveta se takšna naložba očitno ni zdela problematična, saj nihče ni predlagal, da se plan vlaganj nekoliko spremeni oziroma da se naložba ne izvede prav v tem času, ko se pričakuje prenos upravljanja s ptujskega na obalni dom upokojencev Markovec.
»Odločitev o prenosu mora sprejeti država. Ne vemo, kdaj bo to. Odločitve čakamo že več let. Mi smo že podali vlogo za izdajo gradbenega dovoljenja za gradnjo dvigala. Če se bo pravica prenesla v vmesnem času, seveda naložbe ne bomo izvedli. Še pred realizacijo bo o tem znova odločal svet zavoda,« je zatrdila Šemničkijeva. Pristojno ministrstvo naj bi direktorici sicer že sporočilo, da bodo odločitev o prenosu pravice upravljanja sprejeli do konca tega leta.
Zaradi višjih stroškov dela pričakujejo vnovično podražitev domske oskrbe
V primerjavi z lani so se v ptujskem domu precej povišali stroški dela, predstavljajo kar 63,88 odstotka vseh stroškov. Šemničkijeva vzroke višjih stroškov dela pojasnjuje z napredovanji v javnem sektorju in povišanjem nekaterih dodatkov (za nedeljsko, nočno delo, praznike in tako dalje).
Mira Vambergerja je zanimalo, ali to pomeni, da se bodo cene oskrbnine znova povišale in bo to strošek, ki ga bodo prevzeli oskrbovanci.
Paradoks: zaposleni so še vedno slabo plačani
Direktorica na ta pomislek ni podala jasnega odgovora, dejala je le: »Pri plačah polja za varčevanje ni! Največji paradoks je, da so delavci še vedno slabo plačani. Kar delavcem pripada, jim moramo dati.« Sicer pa so se člani sveta zavoda na minuli seji seznanili tudi s polletno realizacijo poslovanja. V prvem polletju je Dom upokojencev Ptuj ustvaril za okrog 5,7 milijona evrov prihodkov in za 756 evrov manj odhodkov. Rezultat poslovanja za obdobje januar–junij je sicer pozitiven, a le zato, ker je v ta znesek vštetih 10.270 evrov presežkov iz preteklih let, brez česar bi bil poslovni izid negativen. Konec leta načrtujejo 50.000 evrov primanjkljaja ob 11,4 milijona evrov prihodkov. Ta primanjkljaj bodo predvidoma pokrili z dobički iz preteklih let, in tako naj bi leto zaključili s 1055 evri dobička.