Med volivci, ki so prišli glasovat na volišče v Študentskem centru Univerze na Primorskem v Čevljarski ulici v središču Kopra, je bila tudi študentka, ki je na glasovnice v volilni skrinjici zlila črnilo v znak protesta proti domnevno spornemu ravnanju posameznikov, ki že vrsto let obvladujejo študentske institucije, pa na svoji spletni strani poročajo Primorske novice.
Skupina študentov je odnesla tudi del volilnega imenika. Študentski center Univerze na Primorskem so varovali varnostniki, tja je po klicu iz ŠOUP prihitelo še šest policistov, še navaja časnik na svojem portalu.
Volitve bi morale potekati danes do 16. ure. Za mesto v 12-članskem študentskem zboru z dvoletnim mandatom se poteguje skupno 13 kandidatov na šestih voliščih oz. fakultetah.
Domnevne nepravilnosti
V preteklih tednih je sicer zaokrožilo javno pismo nepodpisanih predstavnikov Študentske Lupe premierju Marjanu Šarcu, v katerem opozarjajo na domnevne nepravilnosti na preteklih volitvah v študentski zbor ter izražajo strah, da bi se podobno zgodilo na tokratnih volitvah.
Tako so med drugim očitali "prikrito objavo" razpisa volitev, oteževanje pridobivanja dokumentacije, potrebne za vložitev kandidatur, ter iskanje "napak", s katerimi je mogoče kandidature zavrniti kot nepopolne. Na ta način naj bi se izognili neželenim kandidaturam in v študentskem zboru zagotavljali večino, "ki brez vprašanj sledi narekom oseb, ki ŠOUP v resnici vodijo", kar naj bi še vedno iz ozadja počel nekdanji direktor ŠOUP Sebastjan Kokl.
Očitke zavračajo
Na ŠOUP so očitke zavrnili kot neresnične in zavajajoče. Kot so pojasnili, so volitve v študentski zbor demokratične in vodene po postopkih, ki so predvideni v posebnem odloka o volitvah v študentski zbor ŠOUP. Tako so bile razpisane 30. septembra oz. v roku, ki ga določa omenjeni odlok, da morajo biti razpisane najkasneje en mesec pred iztekom mandata aktualnega študentskega zbora.
Razpis in odlok, v katerem so zapisane vse podrobnosti o volilnih postopkih, so objavili na prvi strani spletne strani študentske organizacije ter na oglasnih deskah in informativnih točkah ŠOUP.
Če bi obstajal utemeljen sum za kakršnekoli nepravilnosti v volilnih postopkih, bi bilo kršitve potrebno prijaviti ustreznim organom, t.j. volilni in pritožbeni komisiji, ki lahko s svojimi pristojnostmi ukrepata, so še poudarili v ŠOUP. Dodali so: "Anonimke predsedniku vlade najbrž niso v nobenem zakonu o volitvah opredeljene kot ustrezen način izvedbe pritožbenega postopka."