Predlogi

Šolniki predlagajo referendum zaradi spremembe koncepta

Mihael Korsika
1. 7. 2019, 19.55
Deli članek:

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije ocenjuje, da bi izenačevanje javnih in zasebnih šol prineslo spremembo koncepta izobraževanja v Sloveniji, zato predlagajo, da se državljani o financiranju zasebnih šol izrečejo na referendumu.

Bobo
Decembra lani je odhajajoča predsednica ustavnega sodišča Jadranka Sovdat ob zaključku mandata ocenila, da je nedopustno, da na nekatere odločbe ustavnega sodišča že več let ni odziva..

Od odločbe ustavnega sodišča, ki je ugotovilo, da je veljavna zakonodaja glede financiranja zasebnih šol v neskladju z ustavo, bo decembra minilo že pet let. Politiki v svojih nastopih zelo radi poudarjajo vladavino prava, a jo poslanci državnega zbora v tem primeru sami grobo kršijo. Čeprav je ustavno sodišče dalo državnemu zboru leto dni časa, da neskladje odpravi, se to do danes še ni zgodilo.

Največji del odgovornosti sicer nosi vsakokratna poslanska večina v parlamentu, toda za neuresničitev odločbe so na koncu odgovorni prav vsi poslanci oziroma politične stranke, ki v tem času niso bili sposobni doseči soglasja.

Prvič na mizah vladni predlog

Opozicijska SDS je že nekajkrat v parlamentarno proceduro vložila predloge za izenačitev financiranja, vendar jih je vladna koalicija v tem in minulem mandatu zavračala, zdaj pa imajo poslanci na klopeh vladni predlog.

Po tem predlogu bi država zasebnim šolam za izvajanje obveznega javnega programa zagotavljala 100 odstotkov sredstev, razširjeni javni program pa ne bi bil več financiran.

Odbor za izobraževanje bo obravnavo predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja nadaljeval danes. Seja je bila minuli teden prekinjena, da bi koalicija poskušala doseči drugačen dogovor, saj je zakonodajnopravna služba DZ ocenila, da je predlagana rešitev vprašljiva z vidika ustavne ureditve, v določenih delih pa je celo protiustavna.

V zakonodajnopravni službi so namreč ocenili, da predlog zmanjšuje financiranje zasebnih osnovnih šol, pri čemer pa pristojno ministrstvo ni pojasnilo, kakšen naj bi bil javni interes za poslabšanje pravnega položaja zasebnih šol ter staršev in otrok.

Zasebne šole so že pred tem opozarjale, da je predlog neustaven, saj naj bi jim financiranje z zdajšnjih 85 odstotkov zmanjšal na približno 65 odstotkov.

Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, ki je pripravilo novelo, so v okviru javne razprave pred začetkom parlamentarnega postopka sicer prejeli okrog 300 pripomb. Na ministrstvu pa vztrajajo, da novela upošteva odločbo ustavnega sodišča. ki je po njihovi oceni določilo, da mora država financirati le obvezni del javnega programa.

Sprememba koncepta

V razpravi sodeluje tudi Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), ki ga vodi Branimir Štrukelj. Sindikat sicer ne nasprotuje proračunskemu sofinanciranju zasebnih šol, a ob tem poudarja, da bi morala biti vsaj javno osnovnošolsko in srednješolsko izobraževanje resnično brezplačna in bi morala stroške zanju v celoti pokrivati država. To seveda prinese tudi zvišanje proračunskih sredstev za javno izobraževanje.

V sindikatu opozarjajo, da je tako problematika financiranja javnih šol neupravičeno spregledana. »Slovensko javno izobraževanje je bilo v času krize podvrženo ostremu varčevanju, ki je znatno preseglo varčevanja v drugih delih javnega sektorja. Padec v deležu bruto domačega proizvoda za izobraževanje je bil med najvišjimi v Evropi,« zatrjujejo v Svizu. Del državnega varčevanja se je zato prenesel tudi na pleča staršev, ki prek participacij vse več prispevajo za šolanje svojih otrok, kar je po oceni sindikata še posebej problematično.

V Svizu so tako prepričani, da je s zdaj veljavnim konceptom skladno, da država pozitivno diskriminira javne šole in z ustreznim financiranjem zagotavlja kakovostno javno izobrazbo. »Poskusi izenačevanja javnih in zasebnih šol, enakega financiranja in brisanja razlik, ki ga spodbuja zadnja odločitev ustavnega sodišča, so v nasprotju s sprejetim konceptom izobraževanja v naši državi,« ocenjujejo. Ker bi se s tem po njihovi oceni spremenil koncept izobraževanja v Sloveniji, predlagajo, da bi se o financiranju zasebnih šol izrekli državljani na referendumu.

Estrada

kataya
Ponosna na svojega moškega

Kataya razočarano ugotavlja, da še vedno živimo v moškem svetu

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

Zanimivosti

460956610_940626324765117_1428177546756988567_n
Državno tekmovanje

Najtežja buča je imela 615 kilogramov, izmerili tudi najdaljšo doslej

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno