Javne finance so obremenjene s posledicami minulih odločitev in obveznosti, zato so popravki veljavnega proračuna nujni, je Šarec pojasnil odločitev vlade za pripravo rebalansa. Spomnil je na dogovor o zvišanju plač javnih uslužbencev iz lanskega decembra, ki je bilo po letih odrekanja upravičeno, a Šarec zdaj pričakuje razumevanje, da nova zvišanja niso mogoča.
Bonbončki prav tako niso bile višje povprečnine za občine, spomnil je tudi na zvišanje denarnih socialnih pomoči ter letni dodatek za upokojence. "Lahko nam očitate marsikaj, brezčutnosti pač ne," je dejal.
Presežek v državni blagajni pričakuje tudi letos
Rebalans po Šarčevih besedah zagotavlja ustrezno razmerje med zagotavljanem stabilnosti javnih financ, skrbjo za državljane ter širšim razvojem države. Prihodki se bodo v primerjavi z veljavnim proračunom povečali za 6,2 odstotka na 10,35 milijarde evrov, odhodki pa za 4,8 odstotka na 10,16 milijarde evrov. Ob tem je opozoril, da tudi letos pričakujemo presežek, in sicer v višini 193,6 milijona evrov presežka.
Z rebalansom bodo skoraj vsa ministrstva dobila več denarja, prav tako se bo finančno okrepilo veliko področij. Med njimi je Šarec izpostavil povečanje denarja za investicije, varnost, znanost, izobraževanje in šport, socialno varnost ... "Nekateri bi imeli zgolj in samo socialno državo in še več sociale, pa čeprav Slovenija za transferje namenja veliko. Na drugi strani so tisti, ki bi pas zategovali in varčevali do maksimalne možne mere. Mi smo izbrali vmesno, kompromisno pot. Tako pot, ki bo javnofinančno vzdržna ne glede na morebitne ovire," je dejal predsednik vlade.
Fiskalni svet: izdatki so previsoki
Na opozorila fiskalnega sveta, da so izdatki načrtovani kar za 270 milijonov evrov previsoko, je odgovoril z ugotovitvijo, da prihaja do tekmovanja, kdo bo izrekel bolj črnogledo napoved. "Gospodje, kje ste bili, ko se je država brezglavo zadolževala, da imamo danes 35 milijard evrov dolga," je nagovoril tiste, ki pravijo, da je rebalans slab.
Odgovoril je tudi glasovom iz opozicije, da se vlada ne pripravlja na krizo. "Gospodje, ali ste se vi v letih 2004-2008 državo pripravili na krizo?," je vprašal. Zagotovil je, da se vlada zelo dobro zaveda povečane nestabilnosti mednarodnega okolja, učinkov trgovinskih vojn in ohlajanja izvozni partneric, a meni, da je to ne sme paralizirati pri njenem delu.
Danes obravnavani rebalans omogoča korake v pravo smer, je zagotovil Šarec. "Predstavlja uravnoteženje skrbi za ljudi na eni strani ter širšega razvoja na drugi, a nikakor ne na škodo stabilnosti javnih financ," je povzel premier. Na očitke, da rebalans ni razvojen, pa je odgovoril: "Prav. A sprašujem vas: razvojen na račun koga ali česa. Ljudi?"