Med evropskimi starši je završalo; ti poročajo, da naj bi se dokopali do nekih dokumentov, v katerih so zaznali skrb vzbujajočo statistiko, ki da naj bi izkazovala poskok pri pojavnosti levkemij sploh pri otrocih, in to leta 2011, kar sovpada z jedrsko nesrečo v Fukušimi, ki se je zgodila po uničujočem potresu in cunamiju.
Očitno se je informacija razširila tudi v Slovenijo, saj se je na nekem spletnem mestu, kjer debatirajo starši, začelo govoriti o tem. »Stopnja vseh levkemij pri otrocih naj bi se po Fukušimi dvignila za sto odstotkov, medtem ko je leta poprej nihala v zelo omejenem obsegu,« so zapisali.
Koliko jih je
A na Onkološkem inštitutu Ljubljana (OI) so nam povedali, da pri nas ni opaziti rasti števila novih primerov levkemij pri otrocih v zadnjih letih ali desetletjih. »Vsako leto za rakom v Sloveniji zboli približno 70 otrok in mladostnikov mlajših od 20 let. Med otroškimi raki so s približno tretjinskim deležem med vsemi raki najpogostejše levkemije (približno 15 novih primerov letno), med njimi je kar 80 odstotkov akutnih limfoblastnih levkemij,« pojasnjujejo uvodoma.
Dodajajo, da lahko zaradi majhnega števila primerov v posameznem letu opazimo pri ocenjevanju časovnega trenda pojavljanja levkemij precejšnja nihanja. »Vseeno pa ni opaziti rasti števila novih primerov v zadnjih letih ali desetletjih,« poudarjajo. Na OI so pojasnili še, da so levkemije najpogostejše maligno obolenje pri otrocih in mladostnikih. »Incidenca je največja pri predšolskih otrocih. Vrh zbolevanja je pri treh letih,« nam je pojasnila dr. Tina Žagar z inštituta.
Podatki ne držijo
Izr. prof. dr. Vesna Zadnik, dr. med, specialistka javnega zdravja in doktorica znanosti s področja epidemiologije, zaposlena na Onkološkem inštitutu Ljubljana kot vodja enote za epidemiologijo, nam je v zvezi s tematiko povedala, da je rak ena izmed bolezni, ki jo že dolgo merimo povsod. »Imamo registre raka po celem svetu po enotni metodologiji. Takšne trditve, kot jih omenjajo zaskrbljeni starši – da se je dvignila incidenca nekega raka, brez vira, nimajo nobene osnove. Imamo konkretne številke v registrih po svetu, do katerih ima dostop čisto vsak in tam lahko preveri, da se s pojavnostjo levkemij ni v zadnjih letih zgodilo nič takšnega, kot opisujejo,« je dejala.
Naša sogovornica ima ogromno stika s svetovnimi združenji registrov; je celo predstavnica evropskih registrov raka, tako da je dobro seznanjena s številkami, ki ne kažejo odstopanj. »Gre za izmišljotine – registri ne izkazujejo tega,« pojasnjuje in dodaja, da sicer ni samo radioaktivno sevanje tisto, ki lahko vpliva na pojavnost raka. »Dejstvo je, da je ogromno faktorjev – radioaktivno sevanje je le eden od znanih, ki lahko vplivajo na razvoj te bolezni.«