Pretok reke se zmanjšuje, vendar v okolici Bukovcev in Stojncev zamaka podtalnica. Za občino Dravograd so danes preklicali sirene zaradi nevarnosti poplav. V okolici Maribora je v torek močnejši veter podiral drevesa in razkrival strehe, gasilci pa so težave uspeli sanirati sproti.
Neurje, ki se je začelo v ponedeljek, je po Sloveniji podiralo drevesa, odkrivalo strehe in poplavljalo. Na Primorskem je težave povzročal močan veter. V Tržiču na Gorenjskem pa je ujma odnesla cesto do vasi Jelendol in sprožila plaz v vasi Belca. V Podravju pa je poplavljala reka Drava.
V spodnjem delu Drave se pretok vode zmanjšuje, vendar je v okolici Bukovcev in Stojncev podtalnica poplavila približno 15 hiš. Zamaka spodnja nadstropja hiš, kjer so predvsem garaže in kleti, je za STA pojasnil Drago Murko iz Ptujske izpostave Uprave za zaščito in reševanje.
Sanacija še poteka. Murko je opozoril, da podtalnica potrebuje svoj čas in sanacija traja dlje, kot pri površinskih vodah. Reševanje poplavljenih kleti zna po njegovi oceni trajati okoli 30 dni.
Zaradi možnosti poplavljanja Drave je bilo ogroženih 45 objektov. Na tem območju pa večjih nevšečnosti ni povzročal veter.
Poveljnik Civilne zaščite Mestne občina Maribor Aleš Ciringer je za STA pojasnil, da se stanje na terenu umirja. Gasilci so v torek pomagali predvsem pri nekaterih poplavljenih objektih, pri podrtih drevesih in prekrivanju streh. Sanacije so po Ciringerjevih besedah reševali sproti, za danes pa ne pričakujejo nič hujšega.
Že v torek pa se je izkazalo, da se je Koroška izognila najhujšemu scenariju. Danes je ob 9. uri Regijski center za obveščanje Slovenj Gradec preklical tudi sirene zaradi nevarnosti poplav za občino Dravograd.
Gasilci so sicer okoli Raven na Koroškem in Črne na Koroškem s cest odstranjevali podrta drevesa, kažejo podatki uprave za zaščito in reševanje.
Pretok Drave je okoli 10.30 na meji z Avstrijo oz. pri hidroelektrarni (HE) Dravograd znašal 727 kubičnih metrov na sekundo, pri HE Vuzenica 872, pri HE Fala 837, pri jezu Melje 502, pri jezu Markovci pa 1098 kubične metre na sekundo, kažejo podatki Dravskih elektrarn Maribor.
Zaradi posledic ujme pa so še vedno zaprte tudi nekatere ceste. Zaradi nevarnosti padanja kamenja - v torek je skala tam ubila dve osebi v mimo vozečem vozilu - ostaja zaprta cesta Maribor-Dravograd, med Radljami ob Dravi in Podvelko. Obvoz za vozila do 7,5 ton je mogoč po cesti Podvelka-Ribnica na Pohorju-Vuhred, piše na spletni strani prometno-informacijskega centra.
Prehod Vič je zaprt zaradi poplavljenega cestišča na avstrijski strani. Zaradi poplavljenega cestišča sta zaprti tudi cesti Spuhlja-Zavrč in Maribor-Vurberk-Ptuj.
Zaradi posledic neurja pa so na drugem koncu Slovenije zaprte tudi ceste Mojstrana-Vrata, Mojstrana-Zgornja Radovna, Cesta čez prelaz Vršič in Cesta na Mangart.