Črna kronika

Preveč »kraljevska« kraljeva poroka

Brane Kastelic, Zvezde
31. 10. 2018, 11.07
Deli članek:

Hollywoodska zvezdnica Demi Moore, na katero sem se zelo »navezal« predvsem zaradi njenega glasu, ki me vsakič, kadar ga slišim, prevzame z jasno željo, trdi, da se je na poroki princese Eugenie v Windsorju blizu Londona tudi sama počutila kot … princesa. Lepo.

Zvezde
Brane Kastelic

Ko sem jo videl priti na poroko, sem se spraševal, kaj Demi in tudi številni drugi bolj ali manj slavni ljudje počnejo na tej kraljevi poroki. Sta se Eugenie in njen zdaj mož Jack, gostinec in poslovnež, ki Britancem med drugim prodaja tekilo Casamigos (njeni trije lastniki, med njimi lepi George Clooney, so jo lani prodali za milijardo dolarjev), kdaj prej srečala z Demi? Odgovora nisem našel nikjer, po čemer sklepam, da ne. Tudi veliko drugih slavnih, ki sta jih povabila na poroko kot »prijatelje«, ali osebno ne poznata ali pa jih poznata samo bežno. Eden od njih, televizijski povezovalec Richard Bacon, je povedal veliko, ko so ga vprašali, ali pozna Eugenie. »Hm, ne vem pravzaprav, mislim, da sva se enkrat srečala ob treh zjutraj v Miamiju.«

Nič nimam proti princesi, 28-letni Eugenie, ki je bila prikupna nevesta, vendar me vseeno, kot večino Britancev, njena poroka ni niti malo zanimala (spremljal sem jo po »službeni dolžnosti«), ker je bila drag nečimrnostni »projekt«. Manj njen, bolj njenega nečimrnega, neprijetnega, vzvišenega in domišljavega očeta, princa Andrewa, ki je poosebljenje »parazita«, čeprav se gre visokorazrednega poslovneža. Vse, kar počne kot član ožje kraljeve družine, ki je zaradi svojih obsedenosti, od letenja do golfa, britanske davkoplačevalce stal že veliko milijonov, počne zase in samo zase. Vedno najde kakšen povod za »uradni« obisk v lepem eksotičnem kraju z dobrim golf igriščem, ki ga financirajo davkoplačevalci. Gostitelji pa poskrbijo za družbo mladih lepotic. Res je zoprn parazit …
Čeprav so ga pozivali, naj ne draži davkoplačevalcev z razkošno poroko mlajše hčerke, je kljubovalno zahteval, kot je dejal, »poroko, primerno za kraljičino vnukinjo«. S to poroko niso hoteli samo posnemati poroke Meghan in Harryja, hoteli so jo preseči, posebno z 850 povabljenci (250 več, kot sta jih imela Meghan in Harry), zlasti slavnimi, med katerimi prav tako ne manjka nečimrnosti. Z navzočnostjo slavnih so ne samo ustvarili zanimanje za poroko, temveč tudi lepo zaslužili. Revija Hello jim je za ekskluzivne pravice fotografiranja mladoporočencev po poroki, ki ji je sledila dvodnevna razkošna zabava, plačala pol milijona funtov. »Zasebne stroške« poroke naj bi pokrili družini neveste in ženina (nihče ne ve, ali je to res in kako ločujejo zasebne in nezasebne stroške). Najmanj dva milijona funtov, kolikor je stalo policijsko varstvo, bo vlada vzela nam. Davkoplačevalcem. To ni prav, saj Eugenie in Jack delata zase, ne pa za ožjo kraljevo družino, kot na primer Harry in Meghan ali William in Kate, ki so s svojo priljubljenostjo utrdili prihodnost monarhije. Parazitski člani kraljeve družine monarhiji škodujejo. Kot ji škodujejo »kraljevske« kraljeve poroke, kot je bila ta, ki je bila poleg tega preresna in brez energije. Poroka Meghan in Harryja me je zabavala, ta me je zelo dolgočasila.

Veste, koliko je britanskih princes in princev, ki imajo vsi tudi nekaj od tega, ne da bi mignili s prstom? Sploh ne malo: 56. Od tega jih je 48, ki so se rodili kot princese in princi, in osem, ki so to postali s poroko. Kraljica, princese in princi še zdaleč niso edini aristokrati na Otoku. Aristokratov, ki jih kritiki razglašajo za potomce najuspešnejših tatov in tolovajev iz srednjega veka, je še vedno kot listja in trave. Po zadnjem štetju je 31 vojvod, 34 markizov, 193 grofov, 1187 baronov, 1309 baronetov … in tako naprej. Neizvoljeno zgornjo, lordsko zbornico parlamenta je morala po reformi leta 1999 zapustiti večina aristokratov – dednih lordov. Ostalo jih je 92, kar je natančno 92 preveč.