Rdeča stopnja ogroženosti

Danes velika nevarnost vetroloma, veter bo dosegel tudi do 120 kilometrov na uro

J.P./STA
29. 10. 2018, 07.29
Posodobljeno: 29. 10. 2018, 07.33
Deli članek:

Meteorologi za danes napovedujejo buren prehod vremenske fronte z obilnim dežjem in močnim vetrom. Veter bo najmočnejši pozno popoldne, zvečer in ponoči, zato je Arso za zahodno in osrednjo Slovenijo izdal rdečo stopnjo ogroženosti.

STA
Ob vetrovih tudi do 120 kilometrov na uro bo predvsem na Primorskem in Notranjskem velika nevarnost vetrolom (fotografija je simbolična).

Veter južnih smeri, ki je v nedeljo v višjih legah dosegal 90 kilometrov na uro in nato zvečer prehodno oslabel, se bo danes popoldne spet okrepil. V osrednji in severozahodni Sloveniji bo dosegel od 85 do 100 kilometrov na uro, v jugozahodni Sloveniji pa od 100 do 120 kilometrov na uro.

Za ta območja velja rdeče opozorilo, Agencija RS za okolje (Arso) pričakuje obsežnejše vetrolome. Najmočnejši veter pričakujejo danes zvečer in v prvem delu noči na torek. Predvsem na Primorskem in Notranjskem bo velika nevarnost vetroloma, so zapisali.

Arso je v nedeljo tudi napovedal, da bodo danes ob obalah južne Istre nastali pogoji za razvoj zelo visokih valov, kar je redkejši pojav na tem delu Jadrana.

Za vzhodni del države pa je zaradi vetra razglašena oranžna stopnja vremenske ogroženosti, veter naj bi dosegel hitrosti od 70 do 85 kilometrov na uro.

Do jutri

Deževje bo v zahodni, osrednji in južni Sloveniji trajalo do torka zjutraj. Še se bodo pojavljali krajevno močni in dolgotrajni nalivi. Za zahodno polovico države je zaradi padavin razglašena oranžna stopnja ogroženosti, na severozahodu v 24 urah pričakujejo dodatnih od 100 do 125 litrov dežja na kvadratni meter.

Naraščanje vodotokov

Danes bodo ob možnih dolgotrajnejših nalivih hitro naraščale sprva manjše reke in vodotoki. Ob tem so v zahodni, osrednji, južni in deloma vzhodni Sloveniji krajevno možna razlivanja. Najmočnejše nalive pričakujejo danes zvečer in v noči na torek, takrat bodo hudourniška razlivanja najbolj verjetna. Poleg tega bo morje ob plimi zaradi kombinacije povišane gladine in valovanja poplavljalo izpostavljene dele obale.