Konec rentnikom?

Davek na nepremičnine že leta 2020?

STA/B.K.
5. 10. 2018, 16.55
Posodobljeno: 5. 10. 2018, 16.57
Deli članek:

Priprava novega sistema obdavčitve nepremičnin se je nadaljevala tudi med menjavo vlade.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Ministrstvo za finance meni, da bi lahko osnutek zakona o davku na nepremičnine v javno obravnavo poslalo konec novembra. V letu 2019 bi lahko bil zakon sprejet in hkrati izvedeno novo vrednotenje nepremičnin. Prva odmera davka je načrtovana v letu 2020.

Ministrstvo bo predvidoma še ta mesec v koalicijsko obravnavo poslalo delovno gradivo za novi davek. Če bo razprava "prinesla ustrezne rezultate", bodo predvidoma konec novembra osnutek zakona poslali v javno obravnavo, ki bo trajala vsaj dva meseca, nato je predviden še dodaten čas za medresorsko usklajevanje.

Predlog zakona bi lahko bil pripravljen do aprila 2019, tako da bi ga lahko DZ sprejel še pred poletnimi počitnicami. Jeseni 2019 naj bi potekala tehnična priprava na odmero davka, Finančna uprava RS (Furs) pa naj bi davek prvič odmerila med letom 2020 za leto 2020.

Glede na izhodišča ministrstva bo davek odvisen od vrednosti premoženja - davčna osnova bo predvidoma posplošena tržna vrednost nepremičnin, kot jo bo Geodetska uprava RS (Gurs) ugotovila s sistemom množičnega vrednotenja.

Predvideno je, da bo prihodek od tega davka v celoti prihodek občin. Izplen od obdavčitve nepremičnin, ki so sedaj zajete v sistem nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, naj bi ostal na sedanji ravni - letos po predvidoma dosegel 230 milijonov evrov - ocenjujejo pa, da bo celoten izkupiček zaradi dodatno vključenih nepremičnin, ki jih nadomestilo sedaj ne zajema, za 20 do 30 odstotkov višji.

O višini davčnih stopenj ali morebitnih oprostitvah ministrstvo še ne more govoriti, ker da je še veliko odvisno od strokovnega in političnega usklajevanja.

Izhodišča predvidevajo, da bi lahko občine za uresničevanje določenih ciljev stopnje za posamezne vrste nepremičnin prilagajale za do polovico navzgor ali navzdol.

Ministrstvo želi čim širšo davčno osnovo oz. zajetje čim širšega kroga nepremičnin - da ne bi bilo izjem - kar bi omogočilo nižje davčne stopnje. Zajete bi bile tako npr. tudi nepremičnine v lasti države in cerkve.

Izhodišča predvidevajo, da bi se pri zemljiščih upoštevalo namensko rabo, tako da bi bila npr. stavbna zemljišča, ki se dejansko uporabljajo kot kmetijska, obdavčena po stopnji za stavbna zemljišča.

Vrednotenje nepremičnin bo potekalo po lani sprejetem novem zakonu o množičnem vrednotenju nepremičnin. Gurs je na podlagi zakona že pripravil osnutke modelov vrednotenja, jih uskladil s strokovno javnostjo, za november pa je predvideno usklajevanje z občinami. Predvideno je, da bodo predlogi modelov vrednotenja pripravljeni februarja 2019.

Na podlagi predlogov modelov bodo predvidoma aprila 2019 izvedli poskusni izračun vrednosti in predloge modelov dali v razgrnitev na občinah. Takrat bodo lahko svoje pripombe podali tudi lastniki nepremičnin.

Geodetska uprava načrtuje, da bo lahko vlada do konca julija 2019 sprejela uredbo o modelih vrednotenja. Sledil bo pripis vrednosti nepremičnin in lastniki naj bi avgusta po pošti prejeli obvestila o pripisani vrednosti njihovih nepremičnin.

Lastniki bodo lahko takrat začeli postopek za uveljavljanje posebnih okoliščin, če bodo menili, da te bistveno, vsaj v 20 odstotkih, vplivajo na vrednost nepremičnine - kot so mikrolokacija, kakovost gradnje in zunanji vplivi (poškodbe zaradi neurij, plazov ...). O upoštevanju posebnih okoliščin bo lastnik prejel odločbo, na katero bo mogoča pritožba.

Ministrstvo meni, da bo v novem zakonu upoštevalo vse pripombe ustavnega sodišča, ki je leta 2014 razveljavilo takratni zakon o davku na nepremičnine - tako bodo med drugi bistveni elementi davčne osnove opredeljeni v samem zakonu in lastniki bodo imeli možnost pritožbe.

Gurs je v štirih letih podatke o nepremičninah bistveno izboljšal, zatrjujejo pristojni. Lastnikom sporočajo, da lahko podatke v evidencah uredijo kadarkoli, in jih pozivajo, naj s tem ne čakajo na obvestila o vrednotenju ali celo na davčno odločbo.

Glede določila v koalicijskem sporazumu, da bodo uvedli "davek na nepremičnine in premoženje, ki bo bolj obdavčil lastnike več ter večjih nepremičnin", na ministrstvu niso konkretni in rešitev pričakujejo v koalicijskih usklajevanjih. Ustavno sodišče je namreč leta 2014 kot neustavno ocenilo tudi uvedbo različnih davčnih stopenj za istovrstne nepremičnine.

Estrada

princesa kate, kate middleton
Spomin na žrtve vojn

Princesa Kate se je vrnila, kralica Camilla pa je zbolela

luka novak  1
Predan družini

Luki Novaku se je življenje obrnilo na glavo: Zamenjal službo, se zaljubil in postal očka

jernej kogovsek
Socialni delavec po poklicu

Igralec postal po naključju

miha brajnik
Oče

Za televizijskega voditelja Miho Brajnika je martinovanje na stranskem tiru

majda marinsek milavec
Lajnarica

Majda nadela nošo in slamnik, z lajno v rokah živi svoje sanje

6 romana krajncan
Uživa v svoji vlogi

Družina pevke Romane Kranjčan se je razveslila še ene deklice

Zanimivosti

lesena žaluzija
Skriti kotički

Prah, ujet v radiator, se s toplim zrakom širi okrog

zivali pri veterinarju (3)
Pasje težave

Moj pes smrči. Ali je to normalno?

kringa-naslovna
Vampir iz Istre

Prvi vampir v Evropi

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču