Dodali so, da je vodja slovenske diplomacije danes opravil pogovor s pomočnikom ameriškega državnega sekretarja za Evropo in Evrazijo Wessom Mitchellom. Cerar je v pogovorih z ameriškima sogovornikoma izrazil zadovoljstvo nad okrepljenim bilateralnim dialogom med Slovenijo in ZDA ter izrazil pričakovanje, da bosta državi kot zaveznici krepili odnose tudi na najvišjih političnih ravneh.
Na srečanju na visoki ravni o krizi v Siriji, ki ga je gostila visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini, so prisotni izrazili priznanje prizadevanjem posebnega odposlanca generalnega sekretarja Združenih narodov za Sirijo Staffana de Misture. Slovenija meni, da so pogajanja ter nadaljevanje ženevskega političnega procesa edina pot za končanje vojne in zagotovitev trajnega miru. Slovenijo posebej skrbi možna vojaška ofenziva v Idlibu, ki bi imela po oceni širše mednarodne skupnosti katastrofalne humanitarne posledice za lokalno prebivalstvo, so še sporočili z MZZ.
Dodali so, da Slovenija v kontekstu sirske krize nudi humanitarno pomoč, ki je usmerjena prek Mednarodnega odbora Rdečega križa ter Visokega urada ZN za begunce, prav tako pa Slovenija namenja štipendije ter podpira projekte, ki jih v regiji izvaja ITF - Ustanova za krepitev človekove varnosti. Slovenija se v celoti pridružuje pozivom, da je po sedmih letih trpljenja sirskega prebivalstva skrajni čas, da celotna mednarodna skupnost pokaže resno politično voljo ter s skupnimi in usklajenimi aktivnostmi zagotovi mir in stabilnost tako v Siriji, kot tudi v širši regiji.
Cerar se bo danes udeležil še sestanka zunanjih ministrov Srednjeevropske pobude in imel dvostranski pogovor z zunanjim ministrom Vietnama Pham Binh Minhom, s katerim bosta govorila o priložnostih za poglobitev političnega in gospodarskega sodelovanja. Prav tako bo minister spremljal predsednika republike Boruta Pahorja na pogovorih z generalnim sekretarjem ZN Antoniom Guterresem ter predsednikom Švicarske konfederacije Alainom Bersetom.
Na sestanku ministrov Srednjeevropske pobude (SEP) bo Cerar pozdravil prizadevanja pobude, da se s svojim delovanjem prilagaja aktualnim razmeram in izzivom v regiji ter da pri tem išče priložnosti za sodelovanje z drugimi regionalnimi pobudami in organizacijami. Slovenija meni, da velja projekte v okviru SEP usmerjati k promociji gospodarskega sodelovanja in boljše povezljivosti, k zagotavljanju pozitivne perspektive za mlade ter h krepitvi izmenjav na področju znanosti, izobraževanja in kulture. Slovenija tudi v okviru SEP še naprej podpira evroatlantske aspiracije posameznih članic te pobude ter se zavzema za obravnavo odprtih vprašanj v duhu sodelovanja in zaupanja, so še zapisali pri MZZ.