Jutri bo začel pihati veter južnih smeri, ki bo v drugi polovici tedna višje temperature prinesel vzhodnemu deli Slovenije, kjer bo živo srebro pokazalo med 33 in 35 stopinj Celzija. Vremenoslovci Agencije RS za okolje (Arso) zato pravijo, da bo ta teden najtopleje v četrtek. "V ponedeljek in torek bo predvsem po nižinah Primorske in v mestnih središčih, od srede naprej pa tudi v osrednji in vzhodni Sloveniji velika toplotna obremenitev," so sporočili.
14 zaporednih vročih dni
Danes in jutri bo ozračje nad nami še nestabilno, zato bodo v popoldanskem času nastajale krajevne nevihte. Vreme bo bolj stabilno in suho v sredo in četrtek. "V petek pa zaradi bližine vremenske fronte, ki nas bo predvidoma prešla v soboto, ponovno pričakujemo nekaj več vremenskega dogajanja. Niz zaporednih vročih dni se bo marsikje s soboto zaključil," so še sporočili.
Njihovi izračuni tako kažejo, da bo vročina nad našimi kraji vztrajala do vključno petka. Od sobote 28. julija bomo torej našteli 14 zaporednih vročih dni.
Danes in jutri podrobneje
Danes bo dopoldne povečini sončno. Popoldne bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo, nastale bodo krajevne nevihte. Najvišje dnevne temperature bodo od 28 do 32, na Primorskem do 36 stopinj Celzija, je zapisano na spletnih straneh Arsa.
Jutri bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo, popoldne bodo krajevne nevihte. Ponekod bo pihal veter južnih smeri. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 20, na Primorskem do 22, najvišje dnevne od 28 do 33, na Goriškem do 35 stopinj Celzija.
Biovreme
Po nižinah bo sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev, najbolj izrazita bo po nižinah Primorske in v mestih. Sredi dneva in popoldne se izogibajte večjim naporom na prostem, uživajte lahko hrano in dovolj tekočine.
Evropa v primežu vročine
Vročini po Evropi ni konca.
Kot piše na spletni strani hrvaškega meteorološkega zavoda, bo danes na Hrvaškem pretežno sončno in vroče, s temperaturami od 31 do 35 stopinj Celzija. Za reško regijo je danes zaradi visokih temperatur v veljavi rdeči alarm, opozorilo pa velja tudi za kninsko, splitsko in dubrovniško regijo. A na plažah se bo še segrevalo in hrvaški zavod je za torek rdeči alarm poleg reške razglasil tudi za splitsko in dubrovniško regijo, poroča STA.
Vročina vztraja tudi pri severnih sosedih. V središču Dunaja so zabeležili že 14. tropsko noč zapored - toliko noči temperature niso padle pod 20 stopinj Celzija. S tem se avstrijska prestolnica približuje vročinskemu rekordu. Doslej najdaljši nepretrgani niz tropskih noči, in sicer 17, so zabeležili leta 1994. Najvišjo temperaturo so v Avstriji v nedeljo že tretji dan zapored zabeležili v kraju Hohenau an der March v Spodnji Avstriji, in sicer 35,6 stopinje Celzija. Prav tako so v Spodnji Avstriji izmerili najnižjo temperaturo, in sicer 23,1 stopinje Celzija na 1318 metra visokem Hirschenkoglu.
V Švici je morala zaradi vročine načrte spremeniti vojska. Ker se zaradi visokih temperatur mehča asfalt, vojska s tanki čez dan ne more na vse ceste. Prav tako so na večerne ali zgodnje jutranje ure preložili pohode in druge telesne aktivnosti vojakov, ki jim morajo nadrejeni tudi odrejati odmore za pitje in pri tem preverjati, ali so res spili dovolj vode. O kolapsih švicarskih vojakov za zdaj niso poročali. Stopnjevanje vročine pričakujejo tudi v osrednjem delu Evrope.
V Franciji bo danes po napovedih vročinski vrhunec v jugozahodnih delih, v torek pa na severovzhodu in v osrednjem delu ter na območju Pariza. V Toulousu za danes napovedujejo 36 stopinj, v Bordeauxu pa 37 stopinj Celzija. V torek naj bi bilo 36 stopinj Celzija v Parizu in Lyonu. Portal Meteo-France pri tem prebivalstvo opozarja, da bodo vroče tudi prihodnje noči, predvsem v urbanih okoljih. Zaradi vročine pa se bo povečala tudi onesnaženost zraka z ozonom, predvsem na območju Pariza, na jugu in vzhodu države. V francoski prestolnici so zato znova omejili vožnjo z avtomobili. Kot je povedal meteorolog Francois Jobard, so že v soboto v Franciji namerili najvišje temperature po vročini, ki je državo prizadela leta 2003. Ta dan se bo tako po njegovih besedah v vsakem primeru zapisal med tri temperaturno najvišje v Franciji. Olajšanja pa se lahko Francozi veselijo v torek popoldne, ko jih bo z Atlantika dosegla osvežitev, je dodal Jobard.
Tudi na Portugalskem je bila sobota "pasja". Na ta dan so izmerili najvišje temperature v zadnjih 18 letih, rekord je bil pri 41,6 stopinje Celzija. V nedeljo je nato vročina nekoliko popustila, je sporočil portugalski urad za morje in ozračje.
Tudi v Španiji so temperature nekoliko padle, a je bilo še vedno peklensko. V pokrajini Estremadura na jugozahodu države so se v nedeljo temperature spustile s 44 na 42 stopinj Celzija, še piše STA.