Cesta

Ob prihodu iz Hrvaške tudi brez vinjete

Eva Milošič/Štajerski tednik
20. 7. 2018, 07.00
Deli članek:

Vzporedno z avtocesto med Draženci in mejnim prehodom Gruškovje bo tekla regionalna cesta, ki prečkanja državne meje ne bo omogočala, ob prihodu iz Hrvaške pa se bodo vozniki lahko izognili nakupu vinjete.

STA
Gradnja avtoceste Draženci–Gruškovje naj bi bila končana še letos.

Direktor projekta gradnje avtocestnega odseka med Draženci in mednarodnim mejnim prehodom Gruškovje, Bogdan Vrezner z družbe Dars, je priznal, da vprašanja, ali bo avtocesti vzporedna cesta tekla tudi čez državno mejo, v času javne obravnave pravzaprav ni zastavil nihče: »Po dokončanju avtocestnega odseka vožnja čez mejni prehod Gruškovje v smeri Hrvaške brez vinjete ne bo več mogoča. Iz smeri Hrvaške pa bo mejni prehod mogoče prečkati, takoj nato zaviti desno in se tako avtocesti izogniti.«

PREHODI

Na območju Policijske uprave Maribor, od mejnega prehoda Gruškovje do mejnega prehoda Središče ob Dravi, je na skupni razdalji 45 kilometrov zgrajenih šest mejnih prehodov.

Na ministrstvu za infrastrukturo smo se pozanimali, zakaj je predvidena tako nenavadna in predvsem nepraktična ureditev, a smo prejeli le skop odgovor: »V skladu z zakonodajo s področja cestninjenja je uporaba vinjet obvezna na vseh cestah, ki so v upravljanju in vzdrževanju upravljavca cestninskih cest, torej družbe Dars.«

Moteča tehnična ovira

Bogdan Vrezner je še pojasnil, da ob gruškovskem mejnem prehodu necestninska cesta iz Slovenije na Hrvaško sicer že obstaja, vendar je za promet zaprta s tehnično oviro. Namignil je, da bi bilo najbrž smiselno mejno kontrolo uvesti tudi tam: »Morda bi lahko poleg mednarodnega vzpostavili še obmejni mejni prehod oziroma točko, kjer bi lahko mejo prečkali vsaj domačini, s prepustnicami oziroma dovolilnicami.« Gre za cesto na desni strani avtoceste (gledano v smeri Hrvaške), ki za slovenskim mejnim prehodom avtocesto prečka čez nadvoz ter vodi tako na hrvaško avtocesto kot na hrvaške ceste brez cestnin.

STA
Boris Vreznar z Darsa je priznal, da nihče ni pomislil, da bi vzporedna cesta lahko vodila tudi čez mejo.

Dogovor dveh držav

Predstavnik Policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete Drago Menegalija je povedal, da so tehnično oviro na omenjeni cesti postavili že ob izgradnji mejnega prehoda Gruškovje, leta 2003: »Tam je postavljena zaradi tega, ker se zunanje meje lahko prestopajo le na mejnih prehodih in med določenim časom. Po Sporazumu med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS) so dovoljeni tudi prehodi na prehodnih mestih, do česar pa so upravičeni zgolj imetniki dovolilnic. To pomeni, da ovira onemogoča nezakonito prehajanje državne meje.«

15 let je s tehnično oviro zaprt prehod meje s Hrvaško na regionalni cesti.

Novo ureditev bi morala odobriti Evropska komisija

Menegalija je napovedal, da do uvedbe prehodnih mest pri mejnem prehodu Gruškovje najbrž ne bo prišlo: »Dokler Slovenija izpolnjuje zahteve varovanja zunanje schengenske meje, bo režim prestopanja državne meje na navedeni lokaciji enak. Veljajo predpisi Zakona o schengenskih mejah, ki v petem členu opredeljuje prehajanje zunanjih meja in pogoje za vstop. V primeru izjem bi bilo treba s Hrvaško skleniti bilateralni sporazum, ki bi bil v skladu z zahtevami evropskega pravnega reda