Milan Brglez, podpredsednik stranke SMC, je v torek zvečer presenetil z novico, da so ga izključili iz njegove stranke. Ostaja član poslanske skupine, saj ga iz te ne morejo vreči. Kako bo nadaljeval politično pot, še ne ve.
Nekdanji predsednik DZ Milan Brglez pa je v četrtek v pogovoru v oddaji Svet na Kanalu A potrdil, da je predsedniku stranke SMC Miru Cerarju predlagal sklic kongresa stranke, na katerem bi sam nastopil kot kandidat za predsednika stranke. Kot je dejal, se mu zdi povsem mogoče, da je bila ta napoved eden izmed razlogov za njegovo nedavno izključitev iz stranke. Pri tem je potrdil, da samega sklepa o izključitvi iz stranke še ni prejel. (STA)
Podrobnosti izključitve neznane
Iz Brglezovih izjav se ni dalo razbrati, kaj točno stoji v ozadju izključitve. V prvi izjavi je namreč navedel, da so ga izključili zaradi »pokončne drže«, kritičnosti do lastne stranke in zaradi nasprotovanja vstopu v koalicijo s Slovensko demokratsko stranko. Stranka SMC je s tvitom to kaj hitro zanikala, z besedami, da je bilo na izvršnem odboru že 13. junija sklenjeno, da koalicijska pogajanja potekajo zgolj z levosredinskimi strankami.
Prav tako so sporočili, da je bil Brglez izključen s soglasno odločitvijo izvršnega odbora, kar je le delno res. Nekateri člani namreč niso bili prisotni.
Udovič: to je dovršitev notranjih bojev v SMC
Več pojasnil od Brgleza je podal njegov operativec Boštjan Udovič, s katerim smo govorili prek telefona. »Eden od njegovih predlogov je bil, da se mora stranka, ki je izgubila, usesti in izmeriti lasten pulz. Nekateri v stranki tega nočejo,« pojasnjuje Udovič. Po njegovih besedah je frakcijski boj v stranki potekal že vse od njenega nastanka leta 2014 – glavna protagonista različnih frakcij pa sta bila Brglez in Cerar, pri čemer je prvi zastopal bolj leva stališča od predsednika svoje stranke.
Udovič sklepa, da se je ta boj zdaj dovršil, saj so bili v torek imenovani novi člani izvršnega odbora SMC, kot jih je izvolil svet stranke SMC. »Vsi so bili iz tako imenovane Cerarjeve linije. Vse, ki so želeli stranko utrditi, so vrgli iz izvršnega odbora. Vanj so imenovali člane, ki so bili primerni za to.« Na vprašanje, kako je mogoče, če so člani izvršnega odbora izvoljeni, in ne imenovani, je Udovič odgovoril, da jih v izvolitev svetu stranke predlaga predsednik stranke, torej Cerar.
Kar je dovoljeno Jupitru, ni dovoljeno volu
Najočitnejša vsebinska trenja med obema frakcijama SMC je bilo mogoče zaznati pri vprašanju zakona o tujcih, ki je ob poslabšanju razmer predvidel zaostritev pogojev za vstop tujcev v državo, kar je bilo po Brglezovi oceni v nasprotju z ustavo in mednarodnim pravom.
Brglez je nadalje odgovoril na očitke, da ni upošteval navodil vodstva stranke, z besedami, da jih je tudi Cerar večkrat kršil sklepe izvršnega odbora SMC, ki se jih je bal izvršiti, denimo glede priznanja Palestine in povrnitve vojne škode izgnancem oziroma drugim žrtvam vojn, ko je »v tistih trenutkih pravzaprav raje grozil, kot da bi se posvetil temu, da bi bili sklepi izvedeni«.
Kaj je Brglez mislil z zrežiranostjo izključitve?
Na tiskovni konferenci včeraj je namreč Brglez pojasnil, da je bila njegova izključitev iz stranke zrežirana, kar se da po njegovih besedah razbrati iz objektivnih dejstev. SMC je namreč rekonstruirala svet stranke in ga razširila s šestimi novimi člani, potem pa so šli v zamenjavo v organih stranke. Tako je prišlo do imenovanja novih članov izvršnega odbora, zamenjala sta se tudi nadzorni odbor in statutarna komisija.
Sledile čistke levega krila stranke
Z drugimi besedami: Cerarjeva frakcija je s pretresom in razširitvijo članstva sveta stranke v njem pridobila potrebno moč za izvolitev svojih ljudi v ključne strankine organe. Ko so svojo pozicijo utrdili, je sledila čistka in prva med zakotaljenimi glavami je bila Brglezova. Očitali so mu, da svojo javno persono izkorišča, da deluje proti vodstvu stranke, in ga na podlagi tega izključili. Za to so imeli podlago v statutu stranke, ta namreč izvršni odbor pooblašča za izključevanje članov, za kar je očitno potrebna navadna večina.
»Izbrisali so ga iz spomina, spletne strani, to je pokazatelj demokratičnosti te stranke. Sam pa ni prejel še niti sklepa, da ni več član stranke, čeprav je uradno še vedno njen podpredsednik,« je oster Udovič.
Sledijo izstopi
Udovič nam je zaupal še, da se je nekaj izstopov iz SMC zvrstilo že včeraj, nekaj pa jih bo verjetno še sledilo. Kakšna so stališča poslancev SMC do tega dogajanja, je še neznanka, vemo le, da Brglez v poslanski skupini ostaja, saj ga iz te ni mogoče tako preprosto izključiti, kot je bilo to mogoče v stranki.
Levica z implicitnim vabilom
»Brglez ima nekaj implicitnih vabil iz drugih strank, ni pa se odločil še za nobeno,« je še povedal Udovič. V zraku pa še vedno visi vprašanje, ali bo stranka, ki se bo odločila vsesati Brgleza, z njim dobila le enega poslanca državnega zbora, torej Brgleza, ali pa bo z njim prišlo kar poraženo levo krilo SMC.
Po mnenju Mateja T. Vatovca (Levica) je Brglezova izključitev notranja stvar SMC, v stranki se bodo morali »pogovoriti, kaj in kako naprej«. Kot je pojasnil Vatovec, so v Levici z Brglezom na nekaterih točkah do zdaj že sodelovali. »Mislim pa, da je zdaj na njem, da ugotovi, kaj pravzaprav želi v svoji prihodnji politični karieri,« je dejal o morebitnem vstopu Brgleza v poslansko skupino Levice. Brglez sicer za zdaj, kot je napovedal, ostaja v poslanski skupini SMC, saj mora o tem še premisliti.
Jelinčič: Cerar gre v koalicijo z Janšo
»Kakor kaže, so se v SMC skregali,« pa se je na Brglezovo izključitev odzval predsednik SNS Zmago Jelinčič. Ocenil je, da je bila odstavitev bivšega predsednika državnega zbora logična posledica, saj da se Cerar kljub drugačnim izjavam pripravlja na vstop v Janševo koalicijo. To pa je po Jelinčičevem prepričanju edina rešitev za Cerarja in njegovo stranko, če želita preživeti naslednje volitve.