Poimenovanje nove ulice

Nasprotujejo predlogu Džamijska ulica; predlagajo slovensko ime

G.G.
26. 6. 2017, 12.12
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Na današnji seji bo ljubljanski mestni svet obravnaval spremembe in novo poimenovanje ulic in parkov v glavnem mestu.

STA
Kakšno bo ime nove ulice, ki pelje do džamije?

Najbolj sporen je predlog, da bi se z Džamijsko ulico poimenovala nova ulica ob še nedokončanem Islamskem kulturnem centru v središču Ljubljane. Gre za ulico oziroma nov dostop s Parmove ulice do mošeje.

"Vidimo, da je tam mošeja"

Skupina okoliških prebivalcev se ne strinja s predlaganim imenom. Kakšni so njihovi argumenti? Pravijo, da je ime “pravopisno nepravilno”, moti jih, da je “beseda džamija tujka”, dodajo pa še, da ni nobene potrebe za poimenovanje Džamijska ulica, saj “vsi vidimo, da tam stoji mošeja”.

Kaj predlagajo nasprotniki poimenovanja Džamijska ulica? “Ustrezno slovensko ime. Slovenci imamo dovolj znamenitih ljudi (na primer pisatelja lngoliča, pesnika Koviča ali kakega skladatelja, znanstvenika, izumitelja ...), ki bi si zaradi svojega dela in dosežkov zaslužili obeležje v imenu ulice.”

Predlagajo tudi “domačina”, Prešernovega nagrajenca, kiparja Tineta Kosa, ki je živel na Livarski ulici, leta 1937 pa je prejel zlato odlikovanje za skulpturo Mati z otrokom.

Okoliške prebivalce sicer moti celoten kompleks, ki po njihovem mnenju zgrajen na prometno povsem neurejenem področju – kar pa je že druga problematika.

Argumentacija predlagatelja

www.ljubljana.si
Osnutek predlog za poimenovanje Džamijske ulice v Ljubljani.

Predlagatelj poimenovanja Džamijska ulica je tajnik islamske skupnosti v Ljubljani Nevzet Porić, ki je tudi mestni svetnik na Listi Zorana Jankovića. Njegova utemeljitev predloga pa je takšna: “Izgradnja džamije v Ljubljani je velika pridobitev za mesto saj bo zgrajeni objekt potrdil civilizacijski in kulturni nivo razvoja MOL-a, koncept sobivanja, sožitja in mesta ugodnega za bivanje svojim prebivalcem in prijazne destinacije za obiskovalce. Območje na katerem je zgrajen Islamski kulturni center v Ljubljani je bilo zelo degradirano in neprimerno za glavno mesto. Z islamskim kulturnim centrom je to območje urejeno in velik prispevek k mestu in njegovi ureditvi. Med Ljubljančankami in Ljubljančani je objekt znan kot džamija, ne glede na to da je uradni naziv objekta Islamski kulturni center. Zato je predlog, da se nova ulica poimenuje kot Džamijska ulica primeren, saj ta beseda najbolj artikulira namen celotnega objekta ... Glede na dejstvo, da gre za popolnoma novo cesto ne bo nikakršnih stroškov meščank in meščanov, saj na tej ulici ni stanovalcev, ki bi jih poimenovanje bremenilo spremembe naslova v osebnih dokumentih ... Glede na to, da je Ljubljana glavno mesto in da je v tem smislu tudi svetovno mesto je smiselno, da nova cesta, ki je bila z upravnega vidika, zelo zahtevna za izgradnjo, pridobi naziv kot Džamijska ulica, ki bo simbolizirala vse napore, ki so bili vloženi v ta projekt s strani Islamske skupnosti v republiki Sloveniji. Mestne občine in ostalih udeležencev v tem projektu.”

Estrada