Za protestni shod so se odločili v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije. Od vlade zahtevajo, da se v pogajanjih za odpravo plačnih anomalij najprej dogovorijo za izboljšanje plač tistim z najslabšimi plačami, torej do vključno 26. plačnega razreda. Zvišanje za dva plačna razreda oziroma osem odstotkov pričakujejo že s 1. julijem.
Prvo eni, nato drugi
S protestom bodo v konfederaciji vztrajali, da se v prvi fazi podpiše dogovor za zaposlene do vključno 26. plačnega razreda, v drugi fazi pa da se pogajanja nadaljujejo za odpravo vseh preostalih anomalij, torej za tiste, ki so uvrščeni nad 26. plačni razred. Konfederacija je odpravo anomalij in reševanje plačnih razmerij v dveh korakih predlagala, ker po njihovem mnenju dosedanji vladni predlog selektivnega zviševanja plač na delovnih mestih z zahtevano visokošolsko izobrazbo napeljuje h konfliktom med posameznimi dejavnostmi in poklici.
Koprivnika zavrača očitke
Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je v izjavi za medije pred začetkom današnjega shoda zavrnil očitke, da vlada povečuje plače na najvišje vrednotenih delovnih mestih, pač pa je ravno nasprotno. Vlada namreč v svojem predlogu praktično 90 odstotkov sredstev za odpravo anomalij namenja javnim uslužbencem do 26. plačnega razreda.
Vlada je po njegovih besedah uspela pripraviti predlog, ki v okviru dogovorjenih 70 milijonov evrov za odpravo anomalij izboljšuje uvrstitve javnih uslužbencev. Od sindikalne strani pa do danes niso dobili niti enega usklajenega predloga odprave anomalij, "dobili pa smo dva predloga dveh skupin, ki za 40 oziroma 47 milijonov presegata ta okvir," je poudaril minister.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Vlada sicer nima nobenega zadržka, da ne bi najprej zaprli pogajanj za odpravo anomalij pri najnižje plačanih javnih uslužbencih, kot zahtevajo v konfederaciji sindikatov javnega sektorja. A pri tem morajo sredstva, ki jih namenjajo za te plače in tudi za ostale poklice, dejansko ostati v okviru 70 milijonov, je še dodal Koprivnikar. Po njegovih besedah se je vlada zavezala, da bodo s 1. julijem izplačane višje plače, to pa lahko naredijo samo tako, da s sindikati podpišejo dogovor. Če se bodo uspeli uskladiti v naslednjih 14 dneh, je ta rok še realen, je dejal Koprivnikar, ki si želi, da bi se pogajanja nadaljevala za pogajalsko mizo in ne s protesti.
"Ne bo konec sveta"
Predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja in glavni tajnik sindikata Sviz Branimir Štrukelj je po drugi strani na ponedeljkovi novinarski konferenci ocenil, da "ne bo konec sveta" če presežejo dogovorjeni finančni okvir, saj je država po njegovem mnenju v kondiciji, ki to omogoča.
Se pa z današnjim protestom ne strinjajo vsi sindikati. V Konfederaciji slovenskih sindikatov so tako danes opozorili, da do dogovora med vlado in sindikati za dvig plač s 1. julijem ni prišlo zaradi izsiljevanja Sviza pri umeščanju učiteljev v višje plačne razrede.
Zaradi tega bodo po njihovem mnenju prikrajšani najslabše plačani javni uslužbenci celotnega javnega sektorja, ki bodo danes celo protestirali v imenu Sviza. "Za višje plače učiteljev protestirajo čistilke, kuharji, hišniki ..." opozarjajo v Konfederaciji slovenskih sindikatov.