Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) je občutno izboljšala napoved slovenske gospodarske rasti. Ta naj bi letos dosegla 3,8 odstotka, kar je 1,4 odstotne točke več kot je kazala novembrska napoved. Napoved za prihodnje leto je zvišala za 0,8 odstotne točke na 3,1 odstotka. Slovenijo ob tem poziva k odpravi ovir za več investicij.
Slovenska gospodarska rast prekaša evropsko, predvsem zaradi močnega domačega povpraševanja, je v danes objavljeni napovedi ocenil OECD. Gre za najbolj optimistično napoved rasti slovenskega bruto domačega proizvoda (BDP) za letošnje leto.
Posledica odprave nekaterih varčevalnih ukrepov v javnem sektorju
Kot so pojasnili v organizaciji, v Sloveniji poleg zasebne raste tudi javna potrošnja, kar je posledica odprave nekaterih varčevalnih ukrepov v javnem sektorju.
Potem ko so investicije v začetku lanskega leta upadle zaradi nove finančne perspektive EU, pa so se v nadaljnjih mesecih okrepile. "Izvozniki so v dobri kondiciji, Slovenija povečuje tržne deleže, kar prispeva k rekordnemu presežku na tekočem računu plačilne bilance," so izpostavili.
Brezposelnost še naprej upada, vendar pa zaradi staranja prebivalstva na nekaterih področjih že prihaja do pomanjkanja kadra. "Tuji delavci so v 2016 predstavljali kar četrtino vseh novih zaposlitev, kar je pomagalo k zmerni rasti plač," so navedli.
Kaj spremeniti
Slovenija bi morala po mnenju OECD zmanjšati birokratske ovire in poenostaviti predpise, da bi s tem lahko privabila več tujih investicij.
Domače in mednarodne ustanove po lanski 2,5-odstotni rasti slovenskega BDP za letos večinoma napovedujejo okrepitev rasti. Najbolj optimistična je Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD), ki napoveduje 3,8-odstotno rast. Najmanj optimistična je EBRD, ki napoveduje 2,5-odstotno rast.
Rast BDP 2017 2018 2019 ----------------------------------------------------------------------- Umar 3,6% 3,2% 2,6% Evropska komisija 3,3% 3,1% //// OECD 3,8% 3,1% //// EBRD 2,5% 2,2% //// IMF 3,0% 2,3% //// GZS 2,9% 2,8% 2,7% -----------------------------------------------------------------------