Med letošnjimi novostmi Poti ob žici je ob 12. uri ob 75-letnici postavitve žice stekla posebna akcija Objemimo Ljubljano. V znak prijateljstva, sodelovanja in ljubezni do mesta so se vsi udeleženci pohoda ob pisku sirene prijeli za roke in z živim obročem obdali Ljubljano.
Pohoda se udeležujejo posamezniki in skupine tako iz Ljubljane in okolice, kot tudi z drugih delov Slovenije. Majda Tratar iz Medvod je povedala, da se je pohoda udeleževala že v mladosti. Po nekaj letih premora pa se je odločila, da bo z možem ponovno prehodila del poti iz rekreativnih namenov.
Poti ob žici pa se je že petnajstkrat udeležila Jana Prosenc iz Polja. Nanjo se vsako leto odpravi zaradi velikega števila ljudi in pozitivnega vzdušja, ki vlada med pohodniki, ob tem večkrat spozna tudi nove ljudi. Med pohodom pa se sama tudi zamisli, kako je moralo biti hudo ljudem, ki so bili v tem obroču.
Na kontrolni točki Koseški bajer so se ustavili tudi številni šolarji, ki so se pohoda udeležili kot del šolske obveznosti v okviru delovne sobote. Na poti je bilo mogoče srečati tudi zamejske Slovence, Italijane in druge. Luisa Batistič iz Planinske družine Benečije je izpostavila, da se kot predstavniki planinskega društva vsako leto udeležijo pohoda iz kulturnih in družabnih razlogov. Sicer poznajo zgodovino te poti, ampak se nanjo odpravijo predvsem, da preživijo nekaj časa s Slovenci v domovini.
Večinoma se ljudje odpravijo na pot okoli Ljubljane, da bi obeležili spomin na to, da je italijanska vojska leta 1942 za 1171 dni obdala Ljubljano s skoraj 30 kilometrov dolgo žico. Za Heleno Bernard iz Ljubljane je prav ta vidik tega pohoda najpomembnejši. Poleg tega jo ob tem prevzema nostalgija, ko se spominja drugačnih časov, kot so sedaj. Ob tem je dodala, da so sami imeli perspektivo, današnji mladi pa je nimajo.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Cerar: Prav, da se tega časa spominjamo
Na kontrolni točki Koseški bajer se je pohoda udeležil tudi premier Miro Cerar s predstavniki Stranke modernega centra (SMC). Kot je povedal, se sam dobro spominja, kako se je še kot šolar udeležil te poti spominov in tovarištva. Ob tem je izrazil veselje, da bodo tako obeležili čas hudega boja Slovencev proti fašizmu in nacizmu, za katerega pa si nihče ne želi, da bi se ponovil. Po njegovih besedah je prav, da se tega časa spominjamo ter se s tem zavedamo, da so bili že takrat postavljeni temelji državnosti.
Na novinarsko vprašanje glede primerjave nekdanje žice okoli Ljubljane z žico, ki je že nekaj časa postavljena na državni meji s Hrvaško, je Cerar poudaril, da ti dve zadevi nista primerljivi. Pohod ob žici okoli Ljubljane je spomin na boj za osvoboditev in preživetje našega naroda. Medtem ko so tehnične ovire na meji pomoč državljanom, da je tako zavarovana njihova varnost. Kljub temu je Slovenija odprta država, je še dodal.
Na pohod sta se odpravila tudi predsednik SD Dejan Židan in ministrica za delo, družine, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak z nekaterimi drugimi člani stranke.