Vajeništvo se bo začelo poskusno uvajati v šolskem letu 2017/2018. V vajeniški obliki se bo v novem šolskem letu možno izobraževati v štirih programih srednjega poklicnega izobraževanja, in sicer: mizar (na Šolskem centru Novo mesto in Šolskem centru Slovenj Gradec), kamnosek (na Srednji gradbeni, geodetski in okoljevarstveni šoli Ljubljana), oblikovalec kovin – orodjar (na Srednji poklicni in strokovni šoli Bežigrad in Šolskemu centru Škofja Loka) in gastronom hotelir (na Srednji šoli Izola in Srednji šoli za gostinstvo in turizem Radenci).
Državni zbor je za hitrejšo socializacijo mladih sprejel zakon o vajeništvu. Določeni šolski programi bodo tako lahko še bolj prilagojeni potrebam gospodarstva, podjetja pa bodo lahko z izobraževanjem sledila potencialnim kadrom.
Vključitev ni obvezna
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport so sporočili, da je predlog zakona o vajeništvu »ključnega pomena tudi z vidika področja trga dela, zmanjševanja brezposelnosti mladih oziroma hitrejšega vključevanja mladih na trg dela«. »Zakon na eni strani prinaša ključen korak pri zmanjševanju brezposelnosti mladih in hitrejšemu vključevanju mladih na trg dela, zagotovljeno je delovno-pravno varstvo vajenca na vajeniškem učnem mestu pri delodajalcu, obenem pa nagrada ne bo slabšala socialnega položaja vajenca in njegove družine.«
Vajenec bo imel status dijaka, ki se najmanj 50 odstotkov izobraževalnega programa praktično usposablja na vajeniškem učnem mestu. Vključitev v vajeništvo ni obvezna ne za delodajalce ne za dijake.
Na ministrstvu v prvih treh letih pričakujejo do 200 vajencev na generacijo.