Če ste morda razmišljali o tem, da si boste letos kres pripravili kar doma in da boste med drugim kurili gume, raje o svoji odločitvi še enkrat premislite. Kazen, ki jo boste plačali za takšno početje, je lahko zelo visoka!
Prepovedano
Uporaba gorljivih tekočin, na primer naftnih derivatov, in snovi, ki pri gorenju razvijejo močen vonj ter strupene pline, ni dovoljena.
Za kurjenje kresov je potrebno še kaj več kot dobra volja. Za vsako kurjenje kresa je treba dobiti dovoljenje pristojne upravne enote, ki ji moramo oddati vlogo vsaj en teden pred dogodkom. Tudi ko organizatorji pridobijo dovoljenje za kres, morajo upoštevati določene varnostne ukrepe.
Obdano kurišče
Preberite tudi Razkrivamo nekatere lokacije kresovanj.
Med njimi so zelo pomembni naslednji: kurišče mora biti obdano z negorljivimi snovmi (na primer pesek, opeka ali kamni) in mora biti od gozdov, parkov, drevoredov, zgradb in podobnega oddaljeno vsaj 100 metrov. Kadar je požarna nevarnost večja, je treba kurišče postaviti še dlje stran, vsaj 250 metrov. Kuriti je dovoljeno izključno naravne materiale. Prepovedana je uporaba gorljivih tekočin (na primer naftnih derivatov) in snovi, ki pri gorenju razvijejo močen vonj ter strupene pline (avtomobilske gume).
Kazni do 6000 evrov
V primeru vetrovnega vremena je treba kres prekiniti. Če ne boste upoštevali pravil, pa boste za to tudi primerno kaznovani. Aljoša Vornšek, policist iz policijske postaje Žalec: »Uredba o varstvu pred požarom v naravnem okolju v svojem 14. členu kršitelja, ki pri kurjenju kresov uporablja vnetljive, oksidativne ali eksplozivne snovi, sankcionira z globo v znesku vse od 200 do 6000 evrov, in sicer je odvisno, v kakšni vlogi nastopa kršitelj. Fizična oseba se kaznuje z globo v znesku med 200 in 600 evrov, odgovorna oseba pravne osebe v znesku med 600 in 2000 evrov, pravna oseba pa z globo v znesku med 1000 in 6000 evrov.«