Lex Mercator

Vlada predlaga zakon za zaščito Mercatorja

M.K./STA
13. 4. 2017, 14.39
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Vlada je v luči krize hrvaškega Agrokorja in potencialnih učinkov na Mercator sprejela predlog zakona o pogojih imenovanja izrednega člana uprave v družbah sistemskega pomena za Slovenijo.

Bobo
"Poslovanje Mercatorja je trenutno stabilno," miri minister Zdravko Počivalšek.

Namen je zaščititi družbo sistemskega pomena pred izčrpavanjem večinskega lastnika, ki je v insolvenčnem postopku.

Kot je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek, bo zakon veljal za gospodarske družbe sistemskega pomena, ki s svojim delovanjem bistveno vplivajo na gospodarsko, socialno in finančno stabilnost države.

"Veljal bo za podjetja, ki v Sloveniji zaposlujejo vsaj 6000 ljudi in imajo več kot milijardo evrov čistih prihodkov od prodaje," je povedal.

Po podatkih za leto 2015 pogoje za družbo sistemskega pomena, ki bi jo država zaščitila, poleg Mercatorja izpolnjujejo Petrol, Gen-I, HSE, Krka in Revoz, Počivalšek je dejal, da bi ta kriterij veljal za "šest ali sedem družb". A v prvih treh naštetih družbah država lastniško igra ključno vlogo, Krka ima razpršeno lastništvo, Revoz pa je proizvodni obrat v lasti francoskega Renaulta.

Če bo večinski lastnik takšnega podjetja v insolvenčnem postopku, bo lahko vlada sodišču predlagala imenovanje začasnega izrednega člana uprave. Ta bi bil pristojen le za posle, ki so povezani z večinskim lastnikom, in ne bi imel pristojnosti pri vodenju rednih poslov. Tako po ministrovih tudi ne bi kršili zasebne gospodarske pobude. Predlog zakona bo v DZ poslan za obravnavo po nujnem postopku. Vlada bo lahko zakon aktivirala kadarkoli po njegovi uveljavitvi, je povedal minister.

"Poslovanje Mercatorja je trenutno stabilno. S tem ne želimo ustvariti nikakršne vznemirjenosti ali ustvarjati vtisa, da so ogrožena delovna mesta v Sloveniji," je dejal minister.

Počivalšek je v torek, ko je razkril, da imajo pripravljen predlog zakona, dejal, da je cilj zaščititi poslovanje Mercatorja in delovna mesta v Sloveniji, če bo to potrebno.

Jutri izredna seja nadzornega sveta Mercatorja

Ministrova izjava je sledila sklicu izredne seje nadzornega sveta Mercatorja, ki bo v petek in na kateri naj bi nadzorniki razpravljali o poslovanju Mercatorja in odvisnih družb ter pregledali pogodbe na področjih nabave, trženja in svetovanja, da bi ugotovil, ali večinski lastnik, hrvaški Agrokor, družbo izčrpava.

Mercatorjeva uprava je napovedala, da bo nadzornikom predstavila "vse potrebne argumente, pogodbe in druge dokumente, da se ovržejo vsi dvomi na področju poslovanja in sklepanja pogodb".

Odpis dela terjatev dobaviteljev Agrokorja?

Slovenski dobavitelji Agrokorju in Mercatorju bodo nadaljevali s prizadevanji za zaščito svojega položaja, bodo pa verjetno morali pristati na odpis dela terjatev, je na današnji novinarski konferenci dejal generalni direktor GZS Samo Hribar Milič. Dobavitelji so se združili v dva odbora, v tednu dni bodo skušali pripraviti oceno izpostavljenosti.

Vposlovanje Agrokorja in Mercatorja ni vpeta le agroživilska industrija, temveč med drugim tudi kemična in lesna industrija ter proizvodnja plastike in logistika. Navedbe o domnevnem izčrpavanju Mercatorja v korist Agrokorja je Hribar Milič označil za zaskrbljujoče. Ministrstvo za gospodarstvo jim je po njegovih besedah danes sicer zagotovilo hitro ukrepanje z novimi regulatornimi rešitvami, ki bodo zaščitile interese slovenskega gospodarstva. Ob tem so jih na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) opozorili, da bi morali po njihovem mnenju k pripravi zakona angažirati vrhunske pravne strokovnjake, da zakon slučajno ne bi bil neoperativen.

Ustanovili odbor slovenskih dobaviteljev Mercatorju

Po besedah direktorice Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS Tatjane Zagorc je upravni odbor zbornice na današnji izredni seji sprejel več sklepov. S prvim od vlade zahtevajo, da takoj izpelje učinkovite ukrepe za zaščito Mercatorja ter posledično dobavitelje in delovna mesta.

Ker želijo neposreden stik z upravo Mercatorja, so danes ustanovili odbor slovenskih dobaviteljev Mercatorju. Njegova prva naloga bo sestanek s trenutno upravo Mercatorja ter seznanitev z njenimi aktivnostmi za zadržanje denarnega toka družbe in poplačilo dobaviteljev.

Ustanovili so tudi odbor slovenskih upnikov, ki prodajajo sistemu Agrokor. Kot izhaja iz sestave vodstva odbora, so med vidnejšimi upniki Celjske mesnine, skupina Panvita, Pivka perutninarstvo in Perutnina Ptuj.