Drnovšek je leta 1999, ko je bil še predsednik vlade, zbolel za rakom in devet let pozneje tej bolezni tudi podlegel. Pozdraviti pa se je poskušal tudi z alternativnimi metodami v medicini, česar že takrat ni skrival.
Leta 2005 je tako v Ljubljano prispel indijski ajurvedski zdravilec Sadanand Sardešmuk, ki se je srečal z Drnovškom. Nakup letalske vozovnice v višini 915,55 evra je krila Sova iz svojega tajnega sklada. Zaradi tega pa se je takratni vodja Sove Iztok Podbregar znašel na sodišču. Tožilstvo mu je namreč očitalo, da je financiral dejavnost, ki ni bila povezana z obveščevalnim delom Sove.
Cia naročila rekrutacijo
Ajurveda je sistem tradicionalne medicine, ki izvira iz Indije. Človeka obravnava celostno in ga uči, kako živeti zdravo in v harmoniji z naravo. Razlaga, kako naše misli, prehrana in način življenja vplivajo na naše fizično stanje.
Sprva se je na policijskem zaslišanju branil z molkom, nato pa se je na sodišču zagovarjal s tem, da mu je rekrutacijo tega zdravilca naročila ameriška obveščevalna tajna služba Cia, ki naj bi mu zatrjevala, da bi se ločina, ki ji je pripadal zdravilec, lahko ukvarjala z bioterorizmom. Podbregar je v zagovoru zapisal, da je predstavnik Cie leta 2005 opozoril na več vsebinskih pomislekov, ki jih ima glede Drnovškovega zdravljenja, in mu celo prinesel osebni protest direktorja Cie, da imajo v ZDA veliko pomislekov glede kombiniranja ajurvedskih zdravil s klasičnimi. Predstavnik Cie naj bi Podbregarju tudi dejal, da je vodstvo ajurvedskih zdravilcev politično opozicijsko angažirano proti vladi. Pri tem naj bi se v Cii bali njihovih hitro rastočih centrov ajurvedske medicine po Ameriki in EU, ki bi bili lahko nevarna osnova za bioterorizem. Zato naj bi Podbregarja prosili, da se Sova vključi v koalicijo obveščevalnih služb, ki spremljajo njihovo dejavnost. Želeli pa so tudi, da bi Sova stopila v stik z Sardešmukom, da bi zaščitila Drnovška. Zakaj točno bi Cio tako skrbelo za Drnovška, ni znano.
Filmska zgodba
Na portalu Pod črto so pridobili sodni spis, iz katerega izhaja, da je tožilstvo verjelo Podbregarjevim besedam, saj je tožilec odstopil od glavne obravnave. »Zgodba je precej filmska. Sodišče pa ji je verjelo,« na vprašanje, koliko je verjeti tej zgodbi, odgovori Anže Voh Boštic, ki je na portalu razkril zgodbo. Kot pravi, je bil to edini način, da je Podbregar upravičil svojo zgodbo in povezal zdravljenje nekdanjega predsednika z delovanjem tajne službe. S tem se je spretno rešil pred nadaljnjim sodnim pregonom.
Izginulo pričanje
Pri vsem skupaj pa je nenavadno tudi to, da so mu na sodišču izročili del spisa, iz katerega je bilo umaknjeno pričanje Podbregarja, ki pa ga je predhodno videl na vpogledu na sodišču. Sodišče je torej samovoljno umaknilo del, ki se mu je očitno zdel sporen. Pri tem pa so Bošticu celo dali v podpis, da varovanih podatkov ne sme posredovati dalje. »Spis bi morali sami pripraviti tako, da bi vseboval samo informacije javnega značaja, in varovane podatke izločiti iz njega,« opozarja Boštic.
Sova v slabem položaju
Če zgodba s financiranjem zdravljenja predsednika države iz tujine drži, se pri tem postavlja kup vprašanj. »Kako higienično je, da zdravljenje plačujejo tuje obveščevalne službe, in kaj to pomeni za suverenost naše države? Če to ne drži, pa bi spet moral nekdo odgovarjati,« meni Boštic. »V Sovi je veliko nenavadnih stvari. Obstajajo strukture, ki delujejo nenavadno. Sova bi morala biti bolj odprta za nadzor,« še opozarja Boštic.