No more ransom

Kako se zaščititi pred izsiljevalskimi virusi

G.G./STA
11. 4. 2017, 10.49
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Nacionalni odzivni center za obravnavo incidentov s področja varnosti elektronskih omrežij SI-CERT je s ciljem dodatno pomagati slovenskim žrtvam izsiljevalskih virusov poskrbel za prevod portala za boj proti izsiljevalskim virusom No More Ransom. S tem je uporabnikom približal portal, ki na enem mestu združuje dešifrirna orodja.

Profimedia
Od decembra 2016 so brezplačna orodja, ki so objavljena na portalu, 10.000 žrtvam napadov omogočila povrnitev zašifriranih dokumentov brez plačila odkupnine, so še sporočili iz centra SI-CERT.

Na podstrani v slovenski različici https://www.nomoreransom.org/si/index.html so na voljo vse informacije, kako izsiljevalski virusi delujejo, kako se spletni uporabniki lahko ustrezno zaščitijo ter kako lahko dešifrirajo zaklenjene podatke, kadar je to možno.

SI-CERT še vedno svetuje, naj bosta glavno vodilo uporabnikom previdnost pri odpiranju priponk in ustrezna varnostna kopija pomembnih dokumentov, saj je to najzanesljivejši način, da si ob okužbi povrnejo svoje dokumente.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Globalna iniciativa No More Ransom omogoča žrtvam izsiljevalskih virusov povrnitev njihovih dokumentov brez plačila, so še sporočili iz centra SI-CERT, ki je partner projekta NoMoreRansom.org. Po podatkih iniciative število žrtev izsiljevalskih virusov skokovito narašča in je v obdobju med aprilom 2015 in marcem 2016 doseglo 718.000, kar pomeni 5,5-kratno povečanje glede na primerljivo obdobje v letih 2014 in 2015.

Spletni portal No More Ransom je pobuda nizozemske policije, Europola ter podjetij Intel Security in Kaspersky Lab. Glavni cilj partnerjev je pomagati žrtvam izsiljevalskih virusov, da znova pridobijo dostop do svojih podatkov brez plačila odkupnine kriminalcem.

K projektu No More Ransom so pristopili številni partnerji z vsega sveta, spletni portal je sedaj preveden že v 14 jezikov, po novem tudi slovenščino, in ponuja skupaj 39 različnih orodij za dešifriranje.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja