Cvetni prah

Breza cveti, alergikom grozi

M.K./STA
4. 4. 2017, 14.35
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Izredno topel marec s povišanimi temperaturami je pospešil nastop sezone prisotnosti cvetnega prahu, ki je zato že skoraj v polnem razmahu.

wikipedia
Navadna breza je v večjem delu Slovenije zacvetela že v zadnjih dneh marca, več kot 14 dni prej kot je običajno (povprečje 1971-2015).

Breza velja za izredno alergogeno drevo, katerega pelod povzroča solzenje oči in draži nosne končiče. Na alergen breze je alergičnih od 10 do 20 odstotkov ljudi. Posamezna drevesa tvorijo ogromno količino pelodov. Sezona cvetenja se začne na začetku aprila.

Občutljivi posamezniki morajo biti na pojavljanje cvetnega prahu pripravljeni, da alergije lahko ublažijo, svetujejo v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano.

S cvetnim prahom najbolj obremenjen mesec je april, saj takrat začnejo cveteti drevesa v gozdovih in parkih,  je povedala biologinja iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Andreja Kofol Seliger

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Po besedah Kofol Seligerjeve je to tudi čas, ko cvetni prah sprošča eden od glavnih povzročiteljev pomladnega senenega nahoda, breza. V aprilu bodo zacveteli tudi gaber, hrast in bukev, ki bodo cveteli še v maju. Maja in junija bodo v nižinah težave povzročale predvsem različne vrste trav.

Najbolj učinkovito preprečevanje alergij je seveda izogibanje njihovemu povzročitelju, če je to le mogoče, je dejala biologinja in dodala, da je še čas za jemanje nekaterih predpisanih zdravil, ki omilijo alergijo, saj jih je treba začeti jemati približno dva tedna pred njenim izbruhom. Cvetnemu prahu se ne moremo povsem izogniti, lahko pa zmanjšamo izpostavljenost. Kofol Seligerjeva svetuje izogibanje športnim dejavnostim na prostem, nameščanje filtrov, ki zadržijo cvetni prah, v avtomobil, nameščanje mrež na okna stanovanja in nočno prezračevanje.

Pomaga tudi, če pijemo veliko vode in nos izpiramo s fiziološko raztopino. "Vedeti moramo, kdaj se bo pojavil cvetni prah, ki nam povzroča zdravstvene težave in se poučiti o preventivnih ukrepih," je poudarila Kofol Seligerjeva. Priporoča vodenje spletnega dnevnika, dostopnega na spletni strani nacionalnega laboratorija, v katerega beležimo simptome, ki zdravniku pomagajo postaviti ustrezno diagnozo in predpisati ustrezno zdravljenje.

Obremenitev zraka s cvetnim prahom bo močno odvisna od vremenskih razmer. Močan veter bo zmanjšal obremenitev, dnevne obremenitve bo tako krojil veter. Padavine bodo prehodno sprale cvetni prah iz zraka, so zapisali na spletni strani Arso.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost