Na Agenciji za okolje (Arso) so postregli z nekaterimi ugotovitvami glede vremena v marcu. Izpostavljajo izrazito razliko med najnižjo in najvišjo temperaturo, tudi do 20 stopinj Celzija, kar je posledica jasnega vremena in suše.
Letošnji marec se, če štejemo obdobje od 1961 do 2017, uvršča na drugo mesto, a je razlika med najtoplejšim marcem (leta 1994) in četrtim mestom le 0,5 stopinj C. Zaradi izrazitega trenda ogrevanja v obdobju 1961–2017, ki znaša okoli 0,45 stopinj C na desetletje, ni presenetljivo, da je najtoplejših pet marcev v drugi polovici obdobja, najhladnejši štirje marci pa v prvi polovici obdobja. Daleč najhladnejši marec je bil leta 1987, ko je negativni odklon glede na povprečje obdobja 1981–2010 presegel 5 stopinj C.
Padavin je bilo v večjem delu države malo, manj kot polovica dolgoletnega povprečja.V Murski Soboti so jih izmerili le 14 mm, kar je le 30 odstotkov običajne količine za marec. “Pri tem je omembe vredno, da je znatni del teh padavin padel 28. februarja, a ker merimo dnevno višino padavin na opazovalnih postajah ob 7. uri zjutraj in podatek pripišemo dnevu meritve, so zato pripisane marcu,” so zapisali naši meteorologi.
Sončni žarkov je bilo v izobilju. Število sončnih ur je znašalo okoli ali malo nad 200, kar je za petino do polovico nad dolgoletnim povprečjem. Zaradi toplega in suhega vremena in obilice sončnih ur je sredi ali proti koncu meseca nastopila suša, Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje pa je 1. aprila razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja na območju celotne države.