Nedotakljivi

Jazbec in druščina želijo biti nad drugimi

Matej Klarič
31. 3. 2017, 19.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Lani poleti so kriminalisti preiskovali vodilne v Banki Slovenije zaradi sumov nepravilnosti pri sanaciji NLB. Bankirji pa na vsak način želijo, da se njihovega (ne)spornega početja ne bi preiskovalo, kar že samo po sebi vzbuja dvome. Če je bilo vse zakonito, bojazni ne bi smelo biti.

Bobo
Eden izmed osumljenih je tudi guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec.

Julija lani so kriminalisti izvedli preiskavo na sedežu Banke Slovenije, vendar točna vsebina odredbe, ki je bila podlaga za preiskavo do preteklega tedna, ko je zakrožila v medijih, ni bila znana.

V ECB se sklicujejo na 7. protokol k ustanovnim pogodbam EU, ki določa nedotakljivost arhivov in prepoved preiskovanja prostorov evropskih institucij.

V Vseslovenskem združenju malih delničarjev so, ko je postala odredba za preiskavo javna, zapisali: »Ena od ključnih ugotovitev v odredbi je po njihovem dejstvo, da je NLB v bilanci na dan 30. 9. 2013 uradno izkazala pozitiven kapital v višini 835 milijonov evrov, Banka Slovenije (BS) pa je na isti dan kasneje ugotavljala negativen kapital v višini (minus) 318 milijonov evrov.« Tako zrežirana ugotovitev pa je bila po njihovem mnenju razlog za izbris delnic in podrejenih obveznic NLB. Neposredno škodo je tako utrpelo okrog sto tisoč ljudi, ki so imeli približno 600 milijonov evrov premoženja. Zaradi sumov nepravilnosti pri sanaciji NLB oziroma pri izbrisu podrejenih obveznic na podlagi spornih izračunov tožilstvo tako vodi predkazenski postopek zoper Boštjana Jazbeca, Stanislavo Zadravec Caprirolo, Janeza Fabijana in Tomaža Čemažarja.

Pri vsem skupaj je najbolj problematično že to, da v ECB smatrajo, da nihče ne sme niti preučevati koruptivnega ravnanja bankirjev, kaj šele da bi lahko kdo za to odgovarjal. Ne preseneča, da so zgolj v Islandiji, ki ni del EU in njenega sistema, bankirji pristali za zapahi.

Z vsemi topovi nad preiskavo

S takšnimi postopki pa se ne strinjajo v bančnih institucijah. Potem ko je svoj boj proti preiskavam začela BS, jih je pri tem podprla tudi Evropska centralna banka (ECB), katere del je od vstopa Slovenije v evroobmočje tudi naša banka. Njen predsednik Mario Draghi je še isti dan, ko so se začele preiskave, naslovil uradni protest na evropske institucije in slovenske oblasti. V ECB so nato sprožili tudi postopke na sodišču ter izgubili tožbo na upravnem sodišču, ki je tožbo zavrnilo, in na vrhovnem, ki je pritrdilo upravnemu sodišču, v tem tednu pa so vložili še tožbo na ustavno sodišče, kar je pred njimi že naredila tudi BS. V ECB trdijo, da mora o tem odločati Sodišče EU. Menijo namreč, da slovenski kriminalisti kršijo imuniteto in privilegije obeh institucij.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov