Stephena Casiraghija alias Hinka Krejačiča alias Vinka Rakušo so na podlagi odločitve vrhovnega sodišča 9. marca izpustili na prostost kljub temu, da bi glede na številne obsodbe in težo kaznivih dejanj moral v zaporu preživeti vsaj še nekaj let. A zaradi napake, ki se je po krivdi zakonodajalca leta 2008 prikradla v kazenski zakonik, se mu je kazen za težka kazniva dejanja občutno zmanjšala, za nekatera kazniva dejanja pa ne bo nikoli kaznovan. No, brez zapora Stephen Casiraghi ni ostal dolgo. Le 14 dni pozneje se je zopet znašel za zapahi zaradi »kaznivega dejanja nevarne vožnje in preprečitve uradnega dejanja uradni osebi«, in kot so sporočili iz PU Ljubljana, mu je že bil odrejen pripor.
Vsak se lahko rehabilitira
Ljudje se seveda sprašujejo, kako je mogoče, da je Casiraghi sploh odkorakal na prostost. Slovenski kaznovalni sistem je zgrajen na predpostavki, da je ena izmed funkcij kazni, da človeka rehabilitira in ga usposobi za integracijo v družbo in življenje po zakonih. V to je vključena predpostavka, da nepopravljivih posameznikov ni. A vsake toliko časa se pojavi oseba, kot je Stephen Casiraghi, ob katerem navadni državljani dobijo občutek, da sistem ne deluje in da bi občasno morali pri izvajanju zakonov zamižati na eno oko ali pa zgolj za takega posameznika uvesti kakšno izmed oblik telesnega kaznovanja.
Zahteva za varstvo zakonitosti
Ob odločitvi vrhovnega sodišča, da Casiraghija izpusti na prostost, so bili jasno navedeni tudi razlogi za to. Pravica vsakega obsojenca je, da mu združijo kazni za več kaznivih dejanj in da odsedi enotno kazen. V času, ko so sodili Casiraghiju, je veljal zakon, v katerem je pisalo, da mora biti enotna zaporna kazen višja od vsake posamezne kazni, vendar ne sme doseči seštevka posameznih kazni in preseči 20 let zapora, čeprav je zakon v določenih členih določal tudi 30-letno kazen. Ker je trenutno najbolj zloglasni zločinec že imel na grbi devetletno kazen zaradi posilstva, ropa menjalnice, poskusa ropa v restavraciji in zažiga policijskih avtomobilov, so mu k njej lahko prišteli le še 11 let zapora, kljub temu da je bil zaradi spolnega izživljanja nad avtoštoparko obsojen na 18 let zapora. Ker je v času prestajanja kazni storil še več manjših kaznivih dejanj, mu je bila kazen zanje že všteta v 20-letno kazen, in tako je devetega marca postal prost.
Nazaj v zapor
Za kaznivo dejanje nevarne vožnje, ki ga je zagrešil pretekli konec tedna, mu grozi do tri leta zapora, za kaznivo dejanje preprečitve uradnega dejanja uradni osebi pa je maksimalna zagrožena kazen dve leti zapora.