Zdravstvo

Pacientove pravice. Spoznajmo jih!

U.D.
12. 2. 2017, 15.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Mnogo ljudi ne ve točno, kakšne pravice imajo kot pacienti. Seznanite se z njimi! Veljajo tako v javnem kot v zasebnem zdravstvu.

Profimedia
Vse paciente je treba obravnavati enakovredno in enakopravno.

Zdravnik vam originalne zdravstvene dokumentacije ne sme izročiti, vendar vam mora omogočiti vpogled vanjo, če to zahtevate. Prav tako vam mora dovoliti fotokopirati dokumentacijo. Vam pa ob zahtevi ni treba navajati razloga, zakaj želite vpogled.

Zdravnik vam je dolžan razložiti zdravstveno stanje, potek operacije in podobno tako, da ga boste razumeli.

KDO JE SPLOH PACIENT?

Pacient ni samo bolnik, ampak čisto vsak uporabnik zdravstvenih storitev, ne glede na njegovo zdravstveno stanje. To je lahko mamica v porodnišnici ali pa uporabnik storitev lepotne kirurgije, oseba, ki koristi zdravstvene storitve v zdravstvu ali v lekarni.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

NAROČANJE

Izvajalci zdravstvenih storitev so dolžni zagotoviti možnost telefonskega naročanja na pregled ali naročanja po elektronski pošti.

Če imate kakršnokoli vprašanje v zvezi s svojimi pravicami, pokličite na naslednje številke zastopnikov pacientovih pravic: za območje Celja so dosegljivi na 03/425 11 61, za območje Kopra pokličite na 041 667 501, za območje Kranja na številko 04/201 71 09, za Ljubljano na 01/542 32 85, za Maribor 02/333 12 64, za območje Murske Sobote 02/534 15 50, območje Nove Gorice 05/968 16 52, za Novo mesto 051 385 485 ter za Ravne na Koroškem 02/870 56 15. Za več informacij se obrnite na spletno stran http://www.nijz.si zastopniki.

PRAVICE

Kot pacient imate pravico do dostopa do zdravstvene oskrbe. Zdravstvena služba vam mora zagotoviti enakopraven dostop in obravnavo pri zdravstveni oskrbi. Sami si lahko izberete zdravnika in druge izvajalce zdravstvenih storitev. Oskrba mora biti primerna, kakovostna in varna. O odsotnosti zdravnika in drugih spremembah morate biti obveščeni. Sami se lahko odločate, kako boste zdravljeni. Varovati morajo vaše osebne podatke. Popolnoma vsak bolnik ima pravico do drugega zdravniškega mnenja. Žal pa je treba to drugo mnenje plačati iz lastnega žepa. Drugo mnenje lahko pridobite tako pri nas kot v tujini. Zdravnik, ki vas prvi zdravi, pa vaše želje po drugem mnenju ne sme jemati kot nezaupnico. Vaše telo je le vaše, in večji ko je poseg, bolj razumljiva mora biti želja po še enem mnenju strokovnjaka. Koliko stane drugo mnenje, se sicer razlikuje od države do države.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost