Britanski verigi supermarketov Tesco in Morrisons sta danes začeli omejevati prodajo brokolija in ledenke, saj se soočata z velikim pomanjkanjem te zelenjave, ki je posledica slabega vremena na jugu Evrope. Britanski potrošniki, predvsem tisti, ki imajo radi zelenjavo, so zaradi tega precej slabe volje.
Oglasila se je tudi vlada v Londonu, ki je sporočila, da spremlja razmere. Na Otoku se sicer že več tednov soočajo s pičlimi zalogami brokolija, jajčevcev in solat.
"Oprostite. Trenutno ni na zalogi," piše na polici, rezervirani za ledenko, v eni izmed poslovalnic največje britanske verige živilskih trgovin Tesco blizu katedrale svetega Pavla v Londonu.
Krivo vreme v Španiji
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Jug Španije je decembra lani zajelo močno deževje, januarja pa izjemno nizke temperature, ki so s seboj prinesle tudi sneg. Zaradi tega se je tam močno zmanjšala proizvodnja zelenjave in sadja.
Španija je največji proizvajalec in izvoznik sadja in zelenjave v EU, njena glavna trga pa sta prav Velika Britanija in Francija.
Predstavnik tega trgovca je povedal, da je to posledica slabega vremena v Španiji, a si z dobavitelji prizadevajo težavo čimprej rešiti. Potrošnike po njegovih besedah naprošajo, da ne kupujejo po več kot tri kose ledenke naenkrat.
Tudi pri Morrisonsu, ki je četrti največji prodajalec živil v Veliki Britaniji, so sporočili, da uvajajo omejitve na tri glave brokolija in dve ledenki na kupca. Kot so dodali, so se za to odločili, ker so že bili priča nekaj primerom kupovanja na veliko.
V eni izmed poslovalnic Morrisonsa na jugu Londona je nakupovalka stresala slabo voljo in povedala, da zelenjave skoraj ni več. Nekaj bučk, ki so bile na polici, pa je imelo zelo zasoljeno ceno - 3,53 funta (4,1 evra) na kilogram. "Takšne cene ne bom plačala," je bila ogorčena nakupovalka.
Cene zelenjave so tudi sicer v zadnjih tednih strmo porasle, saj so se bili trgovci oz. dobavitelji za nakup primorani obrniti na bolj oddaljene trge, tudi ZDA.
"Zelenjavna kriza" je tako pereče, da je morala na vprašanje v zvezi s tem danes odgovarjati tudi premierka Theresa May. "Supermarketi si seveda močno prizadevajo v red spraviti vsakršne težave v verigi dobave," je komentiral njen tiskovni predstavnik. Dodal je, da stanje spremlja tudi kmetijsko ministrstvo.
Na vprašanje, ali je kriza prizadela tudi Mayevo osebno, pa je odgovoril: "S premierko davi dejansko nisem govoril o njenih zelenjavnih nakupovalnih navadah."
Številni nakupovalci so se medtem razjezili tudi na spletu, pod oznakama #courgettecrisis in #lettucecrisis (kriza z bučkami in kriza s solato). A na drugi strani je nemalo mladih sporočalo, da pomanjkanje zelenjave sploh ni nobena kriza. Časnika Times in Guardian pa sta komentirala, da je omejevanje zelenjave "zgolj vrh ledene gore".