Grozijo tudi kazni

Po novem: Furs bo prejel podatke o vseh finančnih računih

T.L./STA
8. 1. 2017, 15.07
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Vključno s podatkom o stanju ali vrednostjo računa, ki jih imajo rezidenti Slovenije odprte v tujini.

STA
Furs bo iz tujine prejel podatke o finančnih računih.

V skladu z napovedmi bo jeseni stekla avtomatična izmenjava podatkov o finančnih računih, ki jih imajo državljani članic EU in OECD odprte v tujini. O odprtju računa v tujini so sicer zavezanci dolžni seznaniti Finančno upravo RS (Furs) že sami, sicer jim grozi kazen.

Podatke bo Furs prejemal od septembra dalje

Furs bo podatke o finančnih računih bank in hranilnic, kot so plačilni, depozitni ali skrbniški računi, ki jih imajo naši rezidenti odprte v tujini, na podlagi avtomatične izmenjave informacij začela od večine držav prejemati septembra.

To pomeni, da bo prejela podatke o vseh finančnih računih (vključno s podatkom o stanju ali vrednostjo računa), ki jih imajo rezidenti Slovenije odprte v tujini. V primeru kateregakoli depozitnega računa (poslovni, čekovni, varčevalni itd.) bo prejela tudi podatek o skupnem bruto znesku obresti, vplačanih in pripisanih na finančni račun med koledarskim letom.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Imate odprtega v tujini?

Ob tem pa na Fursu opozarjajo, da mora vsak zavezanec, ki ima odprt plačilni račun v tujini, tega v osmih dneh od odprtja prijaviti finančnemu uradu. Če tega ne stori, je za fizično osebo zagrožena globa od 200 do 1200 evrov, za fizično osebo, ki opravlja dejavnost, od 800 do 10.000 evrov, za pravno osebo pa od 1200 do 30.000 evrov.

Vendar doslej te kršitve niti niso mogli ugotavljati, saj bi morali finančni urad vsake posamezne države zaprositi za podatek o morebitnem obstoju finančnega računa za vsakega zavezanca posebej.

Prve podatke o finančnih računih si bo večina sodelujočih držav začela avtomatično izmenjavati septembra za leto 2016, nekatere pa so si izborile enoletno prehodno obdobje. Med njimi sta denimo tudi Avstrija in Švica, ki bosta prvo avtomatično izmenjavo podatkov izvedli šele septembra 2018.

V Avstriji ima po podatkih Fursa iz začetka lanskega leta odprt račun blizu 5000 posameznikov in približno 2000 pravnih oseb. O teh računih bo torej Avstrija poročala šele od septembra 2018 dalje, bo pa že v letošnjem septembru Furs in tudi finančne urade v vseh ostalih sodelujočih državah obvestila o tistih računih posameznikov in subjektov, ki so bili morebiti odprti v zadnjih treh mesecih lani.