Hrvaški razlogi
Poznavalec Balkana in nekdanji veleposlanik Borut Šuklje meni, da Hrvati arbitražo torpedirajo zaradi arbitraž z ostalimi sosedami. Ocenili naj bi namreč, da odločitev ne bo njim v prid, s čimer bi imeli slabše izhodišče tudi pri ostalih arbitražah.
Odločitev arbitražnega sodišča bo velik izziv za slovensko politiko in diplomacijo, saj se po aferi s prisluhi Simone Drenik in Jerneja Sekolca s Hrvaško razhajajo stališča glede veljavnosti arbitražnega dogovora, poroča Dnevnik.
Pahor poziva k dobrim odnosom
Predsednik države Borut Pahor je na vsakoletnem posvetu slovenske diplomacije zbrane diplomate in vse predstavnike Slovenije ter Hrvaške pozval, naj se izogibajo dejanjem in izjavam, s katerimi bi poslabšali odnose.
Računajo na mednarodno pravo
»Ko bo izdana arbitražna odločba, jo je treba tudi takoj implementirati. Upamo, da bo hrvaška stran spoštovala arbitražno odločbo ne glede na njihova dosedanja stališča, a ura resnice bo takrat, ko bo izdana arbitražna odločba,« je stališče Slovenije previdno opisal zunanji minister Karl Erjavec. Kot je pojasnil, slovenska vlada že pripravlja vse potrebne ukrepe, da bo arbitražna odločba implementirana.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Težave se sicer utegnejo pojaviti na tistih območjih poteka kopenske in morske meje, kjer bi bila jurisdikcija dodeljena Sloveniji, a so trenutno pod hrvaškim nadzorom. A Erjavec računa na razum hrvaške vlade, saj bo razsodba arbitražnega sodišča temeljila na mednarodnem sporazumu, ki je bil podpisan pod okriljem EU.
Pričakujejo podobna stališča kot v sporu med Filipini in Kitajsko
Prav pri rdeči niti spoštovanja mednarodnega prava so vztrajali tudi slovenski diplomati, ki bodo ob državnem vrhu prvi morali pojasnjevati slovenska stališča v državah gostiteljicah. »Gre za mednarodno pravno pogodbo in za spoštovanje vladavine prava. Ne znam si predstavljati, da Nemčija ne bi stala za tem. Seveda pa je na nas, na celotni slovenski diplomaciji, da jim razložimo, zakaj je to pomembno,« je menila Marta Kos Marko, slovenska veleposlanica v Nemčiji.
Tako Kos Markova kot Božo Cerar, veleposlanik Slovenije v ZDA, sta spominjala na razsodbo arbitražnega sodišča med Filipini in Kitajsko glede poteka meje v Južnokitajskem morju. Ta razsodba je za Slovenijo pomembna zato, ker so tako Nemčija kot ZDA ob izreku sodbe ocenile, da je to mednarodnopravno odločitev treba spoštovati. »Nemčija se je že oglasila po odločbi arbitraže med Filipini in Kitajsko za Južnokitajsko morje. Takrat so izjavili, da je treba spoštovati to mednarodnopravno odločitev, in tudi tokrat ne pričakujemo drugače, ko gre za arbitražo med Slovenijo in Hrvaško,« je ocenila Kos Markova. »ZDA so takrat še kako stopile za to odločbo, za mednarodno pravo. Zato lahko pričakujemo nekaj podobnega,« je pristavil Cerar. A je bil pri odgovoru na vprašanje, ali bodo ZDA tako odločne, kar zadeva njeno implementacijo, previdnejši. »Ne morem govoriti o hipotetičnih zadevah. Pričakujemo, da bomo dobili podporo za spoštovanje mednarodnega prava in mednarodnopravnih odločb.«
Hrvati ne priznavajo sodišča
»Hrvaški politiki neutrudno ponavljajo, da ne priznavajo arbitražnega sodišča in tudi ne bodo spoštovali njegove razsodbe. Naše stališče je povsem jasno. Slovenija bo razsodbo spoštovala in se bo na njeno izvajanje tudi ustrezno pripravila,« poudarja Smiljana Knez, veleposlanica Slovenije na Hrvaškem.