Brezdomci pogosto doživljajo odrekanje pravic na trgu dela in ovire pri dostopu do javnih storitev.
Listina temeljnih pravic brezdomnih kot najbolj pomembno izpostavlja pravico do izhoda iz brezdomstva. Pobudo za sprejem listine sta mestom v Evropski uniji predlagali Fundacija Abbe Pierre in krovna evropska organizacija na področju brezdomstva Feantsa. Ustanovi ugotavljata, da v Evropi vse bolj narašča kriminalizacija brezdomstva in da so prepoved beračenja, »čistke« javnih prostorov, namestitve »obrambnih« uličnih preprek in podobno samo nekateri prijemi, ki se vse bolj pogosto uporabljajo za zmanjševanje ali odrekanje osnovnih pravic nekaterih socialno najbolj ranljivih državljanov.
Poziv mestom
Zato organizaciji pozivata mesta, da podprejo listino ter s tem prepoznajo in potrdijo pravice brezdomcev. Čeprav podpis listine ne bo rešil kompleksne problematike brezdomstva, pa bo poslal jasno sporočilo javnosti, da so možni tudi drugi načini naslavljanja brezdomstva, med drugim ocenjujeta omenjeni organizaciji. V Slovenj Gradcu so pobudi sledili in listino na zadnji seji mestnega sveta podprli, ob tem pa so mestni svetniki vsi po vrsti ugotavljali, da je za brezdomce v Slovenj Gradcu lepo poskrbljeno.
Sprejemu listine je nasprotoval le svetnik Bojan Navodnik (SDS), ki je ob strinjanju, da je za brezdomce v slovenjgraški občini dobro poskrbljeno, izrazil zaskrbljenost, da listina odpira pot in možnosti nastanitve brezdomcem iz drugih občin in beguncem iz tujine. Takšne namene je občinska uprava zanikala, z mnenjem svetnika Navodnika pa se prav tako niso strinjali ostali mestni svetniki, ki so sodelovali v razpravi.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Revščina
Samostojni svetnik Peter Pungartnik se je ob tem vprašal, ali bodo v prihodnje podobne listine sprejemali tudi za občane, ki se zaradi različnih težav in krize spopadajo s pomanjkanjem in revščino, čeprav upa, da to ne bo potrebno. Listina o temeljnih pravicah brezdomnih med drugim govori o tem, da je vsaka oseba, ki doživlja brezdomstvo, upravičena do enake obravnave kot drugi meščani. Kot najbolj pomembno izpostavlja pravico do izhoda iz brezdomstva in ob tem poudarja, da morajo biti storitve, ki podpirajo dostop do primernih nastanitev, dostopne vsem brezdomnim ljudem. Kadar pa varna in trajna nastanitev ne more biti takoj zagotovljena, mora biti vsem brezdomcem zagotovljen dostop do dostojnih zasilnih nastanitev. Listina navaja še, da morajo brezdomci imeti enako pravico do uporabe javnih prostorov in prostega gibanja, prav tako do dosegljivega poštnega naslova oziroma stalnega prebivališča.