Pred vlado Mira Cerarja je pester dan. Vlada bo danes obravnavala predlog nove uredbe o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov. Ta predvideva sprostitev cen 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva na bencinskih servisih ob avtocestah in hitrih cestah, medtem ko bodo drugod po državi ostale regulirane. Po predlogu naj bi uredba začela veljati 9. novembra. To pa še zdaleč ni vse: pred vlado je opoldne napovedan protest najslabše plačanih javnih uslužbencev, za pogajalsko mizo pa bodo najverjetneje še zadnjič pred torkovo stavko z vlado sedli tudi predstavniki zdravniškega sindikata Fides.
Kuštrin pred stavko: S pogajanji so zavlačevali do zadnjega
Vladna stran bo predvidoma predstavila izračune, kaj bi v praksi pomenile uresničitve Fidesovih zahtev. A predsednik Fidesa Konrad Kuštrin ne verjame, da bi lahko sestanek preprečil stavko.
Glavne zahteve Fidesa so sprejetje standardov in normativov za zdravnike in izboljšanje plač. Med drugim zahtevajo, da bi lahko presegli 57. plačni razred, česar zdaj ne morejo. "Ne verjamem, da bo vladna stran danes prišla s tako konkretnimi in zavezujočimi predlogi, ki izhajajo iz naših zahtev, da bi stavko zamrznili," je v sredo povedal Kuštrin.
Opozoril je, da so zahteve vladi predstavili septembra lani, stavko pa so napovedali v začetku oktobra. "S pogajanji so zavlačevali do zadnjega. Krivdo, da smo v položaju, da skušamo stvari rešiti tik pred stavko, absolutno zavračamo," je dejal in dodal, da je za to odgovorna vlada.
Kuštrin je sicer prejšnji teden dejal, da so predstavniki vlade takrat prvič zelo jasno pokazali, da razumejo resnost položaja in zahteve sindikatov.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Minister za javno upravo Boris Koprivnikar pa je v sredo opozoril, da se morajo zahteve Fidesa reševati v okviru enotnega plačnega sistema, torej ne le za zdravnike. Če bi odpravili omejitev 57. plačnega razreda, bi morali to storiti za vse primerljive poklice, je opozoril. "To pomeni, da bi morali spreminjati plačni zakon, o čemer odloča DZ," je dejal, kar pa je zdaj po njegovem mnenju preuranjeno napovedovati.
Nočejo miloščine, gredo pred vlado
Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije pred poslopjem vlade opoldne pripravlja protestni shod zaposlenih v javnem sektorju z najnižjimi plačami. S protestom, ki bo potekal pod geslom Zahtevamo pošteno plačilo, nočemo miloščine!, želijo opozoriti, da s svojimi prihodki ne morejo dostojno živeti.
Gre za zaposlene v plačni skupini J, med katerimi so čistilke, hišniki, vozniki, zaposleni v tehničnih službah, ki mnogi prejemajo minimalne plačo.
Predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je minuli teden opozoril, da gre za že leta 2009 prepoznano plačno anomalijo, ki še ni odpravljena. Pa tudi sedaj vlada ob napovedih o odpravi anomalij v proračunih za prihodnji dve leti ni predvidela niti evra za odpravo neustreznih vrednotenj delovnih mest, je opozoril.
Minister Koprivnikar je v četrtek dejal, da protestni shod deloma razume. Ravno zato, ker je plačna skupina J prepoznana kot ena največjih plačnih anomalij, želijo čim prej končati pogovore o spremenjenih uvrstitvah. Ne morejo pa zaradi protestnega shoda stvari urejati ločeno le za eno skupino, ampak je treba to narediti celostno, sicer "bomo s popravljanjem enih krivic ustvarjali nove", je pojasnil.