V prvem delu pogovora, objavljenem 20. oktobra, je Janša o NSi med drugim dejal, da dvomi, da se bo prebila v naslednji sklic parlamenta, saj da z izključitvijo Aleša Hojsa, z "glasovanjem proti pravici do pokopa še nerojenih otrok in zaletavanjem v SDS izgubljajo tudi najzvestejše volivce".
Besede, da NSi nasprotuje pravici do pokopa še nerojenih otrok, v NSi zavračajo. "V NSi podpiramo pravico do pokopa še nerojenih otrok, zakonu o pogrebni in pokopališki dejavnosti pa smo nasprotovali zato, ker izrecno prepoveduje, da bi pokojnik kljub izraženi poslednji volji ležal doma, če je v kraju mrliška vežica, in ker svojci umrlega nimajo pravice do izbire izvajalca prvega prevoza pokojnika iz kraja smrti," so navedli v NSi.
Zaradi te druge določbe je povsem utemeljeno pričakovati povišanje stroškov pogrebnih storitev, čemur so nasprotovala prav vsa združenja občin, so navedli v stranki. Kot so poudarili, predlogu niso nasprotovali zaradi pravice do pokopa še nerojenih otrok, ampak "ker zakon kot celota za prebivalce prinaša več negativnih kot pa pozitivnih učinkov".
Prav tako v NSi obžalujejo, da je Janša "na tako nedostojen način, brez pravega razloga in v povsem neprimernem času, obračunal z evropskim poslancem in predsednikom osamosvojitvene vlade Lojzetom Peterletom".
Janša je namreč v drugem delu pogovora, objavljenem v četrtek, tudi dejal, da ne podpira kandidature evropskega poslanca NSi Lojzeta Peterleta za predsednika Evropskega parlamenta. Problem Peterleta je, kot je dejal Janša, v dejstvu, da je njegov ego večji od srca.