Nepremostljiv zid

Stojan Auer o smrti pravne podlage v lokalni samoupravi

G.G./STA
18. 10. 2016, 13.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Pred letom dni je bila v mariborskem mestnem svetu ustanovljena komisija za spremljanje del v mariborskih javnih podjetjih. Vodil jo je mestni svetnik Liste za pravičnost in razvoj Stojan Auer, ki je danes sporočil, da je komisija prenehala z delovanjem.

Mediaspeed
Stojan Auer je sporočil, da so ugasnili komisijo, ker so v vseh primerih naleteli na zid in nesodelovanje podjetij.

Ob Auerju sta tričlansko komisijo zasedala še mestni svetnik ZL Aleksander Županek in zunanji sodelavec Franci Štelcer, ki je nekoč vodil občinski urad za finance. Slednji je zaradi nemoči pri opravljanju svoje funkcije odstopil že pred časom, zdaj sta se enako odločila še ostala dva člana, ki bosta o tem mestno oblast uradno obvestila na naslednji seji mestnega sveta.

"Nekateri bodo morda danes odpirali šampanjce, sam pa menim, da je umrla pravna podlaga v lokalni samoupravi. S sklepom mestnega sveta smo dobili mandat, čeprav za pravno-formalno ustanovitev take komisije ni nobene pravne podlage, je pa tudi res, da takšne komisije nihče ne prepoveduje. Mestni svet je vendarle najvišji organ nadzora v lokalni skupnosti," je dejal Auer.

Najprej so se lotili Nigrada

Kot je povedal, so se najprej lotili Nigrada, kamor so poslali širok spisek zahtev, ki bi jih želeli preveriti, a vse do danes kljub temu, da so mestno upravo že marca s sklepom mestnega sveta zadolžili, da jim nudi vso zaščito in sproži ustrezne postopke ter od Nigrada pridobi zahtevane podatke, ni zgodilo nič.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Med čakanjem so nadaljevali z delom tudi v drugih podjetjih, a povsod, kamor so prišli, so naleteli na skoraj zaprta vrata. Kot je dejal Auer, so povsod prejeli le pravno mnenje, ki je bilo napisano enotno za vsa javna podjetja, in sicer, da so edini, ki imajo možnost nadzora nad poslovanjem, nadzorni sveti.

Nadzorni sveti ne dajejo podatkov

Predsednik komisije se sicer delno s tako oceno strinja, a ob tem poudarja, da je mestni svet nad nadzornimi sveti in ima v vsakem trenutku pravico dobiti določene podatke. Ker gre za podatki javnih podjetij, katerih lastnica je občina, še toliko bolj, je poudaril in dodal, da v takšnih okoliščinah, ko celo mediji poročajo o "plenjenju" v Mariboru, ne morejo več delati.

Razočaran je tudi nad državno politiko, saj je sam večkrat s težavami svoje komisije seznanil posamezna ministrstva, med drugim finančno in ministrstvo, pristojno za lokalno samoupravo, kjer so jim pritrdili, da je zakonodaja slaba in da mestnih svetnikov v ničemer ne ščiti, če župani ali mestne uprave ne izvršujejo njihovih sklepov.

"Predsednik vlade pride v Maribor in pove, da župan ne dela dobro, potem pride tudi predsednik največje opozicijske stranke v Maribor in prav tako pove, da župan ne dela dobro, hkrati pa ne zagotovita zakona, po katerem bi lahko župana na demokratičen način in v skladu z ljudsko izraženo voljo, zamenjali. To je žalostno in očitno tudi Ljubljani odgovarja, da se Maribor ukvarja sam s sabo," je še dodal Auer.