Intervju

Po volitvah: "To je triumf politike reform in integracije"

M.K.
18. 10. 2016, 12.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Po nedeljskih parlamentarnih volitvah v Črni gori smo se pogovarjali z Miomirjem Mugošo, veleposlanikom Črne gore v Sloveniji.

arhiv veleposlaništva Črne gore
Miomir Moguša, veleposlanik Črne gore v Sloveniji

Kako komentirate relativno visoko volilno udeležbo na volitvah?

Najprej je treba povedati, da udeležba na volitvah ni relativno visoka, temveč absolutno visoka. Na državni ravni znaša 72 odstotkov, če upoštevamo dejstvo, da so ob parlamentarnih volitvah v nekaterih občinah potekale tudi lokalne volitve. Zakaj je bila volilna udeležba tako visoka, pa pojasnjujejo tudi zelo pomembna vprašanja: ali naj Črna gora nadaljuje svojo pot v NATO in EU ali pa naj bi se vrnila v balkanske neprilike.

Ali menite, da je bila, glede na trenutne razmere političnih sil v državi, ponovna zmaga DPS nekako samoumevna in pričakovana?

Ponovna zmaga Demokratske stranke socialistov (DPS)  premierja Mila Đukanovića je pomembno samoumevna in pričakovana, ne le zaradi razmer v sami Črni gori, temveč tudi zaradi zunanjih dejavnikov.

Ali menite, da lahko DPS, glede na volilni izid, sestavi stabilno koalicijo?

V to sem popolnoma prepričan, še zlasti glede na to, da je Črna gora naredila neverjeten napredek v demokraciji in oblikovala t.i. vlado volilnega zaupanja. Že pred tem je sporazumno sprejela tudi izredno transparentno volilno zakonodajo in nekaj mesecev pred volitvami odstopila opoziciji – tako tisti znotraj parlamenta kot tudi zunajparlamentarni – ključne resorje v vladi in drugih državnih institucijah. Opozicija in nevladni sektor sta torej postopek povsem nadzorovala. Ob upoštevanju teh okoliščin, je sam volilni izid triumf politike reform in integracije.

Ali bo volilna zmaga DPS vplivala na potek nadaljnjih pristopnih pogajanj Črne gore z EU in na ratifikacijo pristopnega protokola k zvezi Nato?

Zmaga bo zagotovo pospešila dinamiko odpiranja novih poglavij in sklenitev obstoječih pristopnih pogajanj z EU, predvsem pa tudi k dokončanju postopka ratifikacije pristopnega protokola za članstvo v zvezi NATO. Menim, da bo deloma stara-nova koalicija stabilna in brezkompromisna glede vprašanj evroantlantske integracije, ki so bistvenega pomena za notranjepolitično stabilnost in celoten gospodarski razvoj.

Predstavniki opozicije (Demokratska fronta in Ključ) so izrazili dvom v verodostojnost aretacije domnevnih teroristov pod vodstvom nekdanjega šefa posebnih enot srbske policije Bratislava Bate Dikića, češ da gre za propagandno potezo DPS, s katero se je želelo vplivati na volilne odločitev državljanov. Lahko to komentirate?

Kdor izgublja, ima vedno kakšne pripombe. Vse čestitke našim pristojnim organom in službam, da so pravočasno in na edini možen način ukrepale proti takšnemu delovanju, ki bi Črno goro, pa tudi regijo, lahko pahnilo v nestabilnost z neizmernimi posledicami.